Çin’de yayalar için cep telefonu şeridi hizmete girdi

Çin’de bir AVM telefonuna bakarak yürüyenler için özel bir şerit hazırladı. Ülkede telefona bakarak yürüyenler ‘yere bakanlar kabilesi’ olarak adlandırılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’de telefona bakarak yürüyen kişi sayısı o kadar fazla ki bu kişilerin ortak bir adı bile var: yere bakanlar kabilesi. Doğal yaşam alanlarında yere bakanlar kabilesi üyeleri mesajlaşırken, video izlerken ya da finansal işlemler gerçekleştirirken görülebilir. Tüm bunları yaparken çevrelerindeki arabalara çarpmamaya çalıştıkları, zemindeki çukurlara takıldıkları ya da metro girişini tıkadıkları görülebilir. Dünya Sağlık Örgütü bu davranışı ‘dikkatsiz yürüme’ olarak adlandırıyor ve bunun Çin’de artan bir sağlık problemi olduğunu söylüyor. Ülkede trafikteki yaya ölümlerinin önemli bir kısmı trafikte yaşanan ölümlerin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Şensi bölgesindeki Şian şehrinde bulunan dev bir alışveriş merkezinin yöneticileri, yere bakan kabilesi üyelerini korumak için cep telefonu kullananlara özel yaya şeritleri oluşturdu. Bairui Plaza alışveriş merkezinin hemen dışında renkli bir şekilde boyanan yollarda bakan kişilerden kafalarını cihazlarından kaldırıp yola bakmaları beklenmiyor.

Ciddi bir sorun

AVM adına konuşan Cao Hanjia “İnsanların telefonlarına bakarak yürümelerini savunmuyoruz. Ancak biz insanların hareketlerini düzenleyip ne yapmaları gerektiğini söyleyemeyiz.” diyor. Bunun yerine telefonuna bakanlara özel şeritte hafif alaycı uyarılar yer alıyor. Bir yazıda “Yere bakanlar kabilesinin özel kullanımı için ayrılmış yol.” yazarken bir diğerinde “Lütfen hayatınızın geri kalanında da yere bakmayın.” deniyor.

Yine de telefona bakarak yürümenin tehlikeleri öyle alay edilecek gibi değil. Dünya Sağlık Örgütü Çin’de her yıl yaklaşık 68 bin yayanın öldüğünü söylüyor. Yani yol kazalarında ölen 260 bin kişinin dörtte birinden fazlası yayalardan oluşuyor.

Bazı internet kullanıcıları ise bu şeritlerin insanların güvenliğini sağlayacağından çok emin değil. Bir Weibo kullanıcısı, bu yollar yüzünden akıllı telefon kullanarak yürüyen kişilerin birbirlerine çarpmaya başlayacağını söyledi. Bir diğer kullanıcı ise normalde görme engelliler için yapılan özel şeritleri telefon kullanarak yürüyen kişilerin neden hak ettiğini sorguluyor.

Benzer uygulamalar

Şian Çin’de böyle bir uygulamaya imza atan ilk şehir değil. 2014 yılında Çongçing şehrinde bir sokak ikiye ayrılmış, bir tarafta akıllı telefon kullanımı yasaklanmış diğer tarafta ise insanların riski kendilerine ait olmak üzere akıllı telefon kullanarak yürüyebileceği belirtilmişti. Almanya’nın Augsburg şehrinde de 2016 yılında yol yüzeyine yerleştirilen trafik ışıkları, kafasını kaldırmayan yayaları uyarmak için kullanılmıştı.

Dikkatsiz yürümenin aksine dikkatsiz araba sürmek Çin’de yasak. Otomobil kullanırken akıllı telefonlarına baktığı belirlenen sürücüler 200 Yuan (yaklaşık 145 Lira) ceza ödüyor ve ehliyetlerine ceza puanı işleniyor.

Kaynak: New York Times

Çin’de bir AVM telefonuna bakarak yürüyenler için özel bir şerit hazırladı. Ülkede telefona bakarak yürüyenler ‘yere bakanlar kabilesi’ olarak adlandırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü bu davranışı ‘dikkatsiz yürüme’ olarak adlandırıyor ve bunun Çin’de artan bir sağlık problemi olduğunu söylüyor. Çin’de her yıl yaklaşık 68 bin yaya trafik kazalarında yaşamını yitiriyor.Yorumunuz: