Toyota’dan yeni güvenlik önlemleri

Toyota araçlar 2020 itibariyle motoru otomatik kapatacak ve otomatik park edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Toyota, 2020 yılından başlayarak araçlarına otomatik motor kapama ve park etme özelliklerini ekleyeceğini duyurdu. Bu özelliklere göre bir araç kullanıcısının belirlediği süre bitince motoru kendiliğinden otomatik olarak durduracak. Şayet sürücü aracı park etmeden terk ederse de, araç otomatik olarak park etme frenini devreye sokacak.

Bunlar güvenlikle ilgili basit güncellemeler gibi görünsede aslında epey önemli gelişmeler. Kontağın açık olduğunu fark etmeden arabayı garajda bırakmak çoğu sürücünün başına gelen bir şey. Otomatik park özelliği de birçok kazayı önleyebilecek bir önlem. Star Trek oyuncusu Anton Yelchin 2016 yılında buna benzer bir kazada otomobilinin eğimli bir yolda kayması sonucu hayatını kaybetmişti. Toyota’nın araçlarında bu konularla ilgili halihazırda sesli/görüntülü uyarı sistemleri bulunuyor ancak yeni önlemler güvenliği bir adım öteye taşıyacak.

Kaynak: Engadget

Toyota, 2020 yılından başlayarak araçlarına otomatik motor kapama ve park etme özelliklerini ekleyeceğini duyurdu. Bu özelliklere göre bir araç kullanıcısının belirlediği süre bitince motoru kendiliğinden otomatik olarak durduracak. Şayet sürücü aracı park etmeden terk ederse de, araç otomatik olarak park etme frenini devreye sokacak.  Bunlar güvenlikle ilgili basit güncellemeler gibi görünsede aslında epey önemli gelişmeler. Kontağın açık olduğunu fark etmeden arabayı garajda bırakmak, çoğu sürücünün başına gelen bir şey. Otomatik park özelliği de, birçok kazayı önleyebilecek bir önlem. 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği