Toyota araçlarını konuşturacak

Toyota, iletişim kuran araçlarının 2021'den itibaren ABD'de de satılmaya başlanacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Toyota, 2021’de kısa mesafeli kablosuz teknoloji ile birbirleriyle konuşabilen araçlarını ABD’de piyasaya süreceğini açıkladı. Japon otomobil üreticisi bu teknolojinin yılda binlerce kazayı önleyebileceğini belirtti.

Japonya’da 2015’ten beri bu teknolojiyle donanmış 100 bin aracı piyasaya süren şirket diğer otomobil üreticilerinin de bu teknolojide onları takip etmesini istiyor.

Kısa mesafeli özel iletişim teknolojisi (Dedicated short-range communications) yalnızca araçtan araca değil araçtan yapılara ve insanlara olan iletişimi inceliyor. 300 metrelik mesafede araçların birbirlerine konum, sürat ve yol öngörüsü gibi bilgileri göndererek yoldaki ani gelişmelerden otomatik olarak haberdar etmesi ve böylece kazaların önlenmesi planlanıyor.

Bu teknolojinin kullanımı ABD’de de uzun süredir araştırılıyor. 1999 yılında Federal İletişim Komisyonu, otomobil üreticilerinin bu teknolojiyi araştırması için 5,9 GHz bandının belli bir spektrumunu akıllı ulaşım sistemlerine ayırdı. Uzun bir aradan sonra 2016 yılında ise Obama yönetimi üreticilere bu teknolojiyi her araçta zorunlu kılmayı teklif etti. Teklif ayrıca araçtan araca iletişimde belli bir standart oluşturmayı hedefliyor.

ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA) düzenleme ile standardın zorunlu kılınması halinde bu teknolojinin araç başına 135 ile 300 Dolar, yılda ise toplamda 5 milyar Dolar maliyet oluşturacağını ama sistem tamamen işler hale geldiğinde 600 bin kazayı önleyebileceğini ve dolayısıyla maliyetleri 71 milyar Dolar azaltabileceğini belirtiyor.

Birçok otomobil üreticisi ve devlet yetkilisi teknolojinin standart hale gelmesine yönelik isteklerini ABD Ulaşım Bakanı Elaine Chao’ya iletmiş olsa da, Aralık ayına kadar herhangi bir düzenleme beklenmiyor.

Kaynak: ReutersNHTSA

Toyota, 2021'de kısa mesafeli wireless teknolojisi ile birbirleriyle konuşabilen araçlarını ABD'de satmaya başlayacaklarını açıkladı. Japon otomobil üreticisi bu teknolojinin yılda binlerce kazayı engelleyebileceğini belirtti. Japonya'da 2015'ten beri bu teknolojiyle donanmış 100 bin aracı piyasaya süren şirket diğer araba üreticilerinin de onları takip etmesini istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği