Toyota, İsrail’deki teknoloji yatırımlarını artıracak

Intuition Robotics'e yaptığı 14 milyon Dolar'lık yatırımın ardından Toyota, İsrail'deki teknoloji yatırımlarını artırma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Temmuz ayında Intuition Robotics‘e yaptığı 14 milyon Dolar’lık yatırımın ardından Toyota, İsrail’deki teknoloji yatırımlarını artırma kararı aldı. Yaşlılar için robot üreten Intuition Robotics’e yapılan yatırım, Toyota AI Ventures‘ın İsrail’de yaptığı ilk yatırımdı. 1 milyar Dolar’lık Toyota Araştırma Enstitüsü‘nün bir parçası olan Kaliforniya merkezli Toyota AI Ventures Müdürü Jim Adler, “İleride Toyota’yı İsrail piyasasında daha fazla göreceğiz.” diyor. Adler, Toyota’nın özellikle algılama, planlama ve tahminle ilgili teknolojilerle ilgilendiğini söylüyor.

Algılama teknolojisi, otonom bir aracın etrafta ne olup bittiğini anlamasına imkan sağlayan bir teknolojiyken, tahmin ve planlama teknolojileri araç kırmızı ışıkta beklerken bir yayanın karşıdan karşıya geçip geçmeyeceğini anlamak gibi durumlar için kullanılıyor. İsrail, otomotiv teknolojisinde hızla büyüyen bir merkez konumunda. Intel Corporation bu yılın başlarında, İsrail’in en büyük teknoloji şirketlerinden otonom araç şirketi Mobileye‘ı 15,3 milyar Dolar’a satın aldı. Alman şirketi Continental, cuma günü yaptığı açıklamada internet bağlantılı araçları hack’lenmeye karşı koruyan Argus Cyber Security‘i satın alacağını söyledi. Beş büyük yatırımda bulunan Toyota AI Ventures, dünya genelinde en az 20 şirkete daha yatırım yapmayı planlıyor.

Nüfusu yaşlanan Japonya için faydalı olabilir

Toyota’nın önümüzdeki yıl robotları yaşlıların evinde denemeye başlayacak olan Intuition Robotics’e yaptığı yatırımla ilgili olarak Adler “Robotik ve otonom araçlar arasında birçok ortak nokta var.” diyor. 20 yıl içinde yüzde 40’ının 65 yaş üzeri olması beklenen Japon nüfusu yaşlanıyor. Adler, yaşlıların bakım evlerine gitmek zorunda kalmadan evlerinde yaşayabilmesi için Intuition Robotics’inki gibi teknolojilere ihtiyaç duyulacağını söylüyor.

Kaynak: Reuters

Temmuz ayında Intuition Robotics'e yaptığı 14 milyon Dolar'lık yatırımın ardından Toyota, İsrail'deki teknoloji yatırımlarını artırma kararı aldı. İsrail, otomotiv teknolojisinde hızla büyüyen bir merkez konumunda. Intel Corporation bu yılın başlarında, İsrail'in en büyük teknoloji şirketlerinden otonom araç şirketi Mobileye'ı 15,3 milyar Dolar'a satın aldı. Alman şirketi Continental, cuma günü yaptığı açıklamada internet bağlantılı araçları hack'lenmeye karşı koruyan Argus Cyber Security'i satın alacağını söyledi. Beş büyük yatırımda bulunan Toyota AI Ventures, dünya genelinde en az 20 şirkete daha yatırım yapmayı planlıyor. Toyota'nın özellikle algılama, planlama ve tahminle ilgili teknolojilerle ilgilendiği söyleniyor. Intuition Robotics önümüzdeki yıl robotları yaşlı insanların evinde denemeye başlayacak. 20 yıl içinde nüfusunun yüzde 40'ının 65 yaş üzeri olması beklenen Japonya için evde yaşlılara yardımcı olacak robotlar oldukça önemli.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği