Otomobillerin ürettiği veriden kazanç sağlayan girişim: Otonomo

İsrail merkezli Otonomo adlı girişim, arabaların ürettiği verileri sigorta şirketlerine, perakendecilere, şehir planlamacılarına ya da satın almakla ilgilenen herhangi birine satıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Modern bir araba, bir saat içerisinde motor ısısından radyosunda çalan şeye kadar her şeyiyle yaklaşık 25 gigabayt veri işliyor. Otomobil üreticileri de bu durumu nasıl kazanca dönüştürebileceklerini araştırıyor. İsrail merkezli bir girişimin bu konuda bir fikri var.

Salı günü açıklama yaparak NTT Docomo Ventures Inc.‘ten 3 milyon Dolar bağış aldığını açıklayan Otonomo adlı girişim, son üç yılını arabalardan nasıl veri toplayıp paketleyip sigorta şirketlerine, perakendecilere, şehir planlamacılarına ve satın almakla ilgilenebilecek herhangi birine satabileceğini araştırmakla geçirdi. Şu anda Otonomo platformunda 2 milyondan fazla araç var. Şirket bu rakamın yıl sonuna kadar 5 milyona ulaşacağını tahmin ediyor. Otonomo CEO’su Ben Volkow “Bütün piyasalarda geçerli basit tek bir kural var; ilk taraf yüzde 80’i, diğer taraf da yüzde 20’yi alır. Bizim için ilk taraf olabilmenin yolu, platformumuza olabildiğince çok araba alıp piyasaya egemen olmak.” diyor.

Daimler AG şirketi geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamayla Otonomo’nun bulut temelli platformunu test ettiğini söylemişti. Otonomo da üç ay içinde Japon bir otomobil üreticisiyle ticari bir pilot anlaşma yapmayı planladığını açıklamıştı. Otonomo, pilot programına 10 otomobil üreticisinin, 11 adet de otomobille ilişkili işler yapan şirketin dahil olduğunu belirtti. Otonomo, NTT Docomo Ventures’ın yatırımı da dahil olmak üzere bağışlarla toplam 41 milyon Dolar elde etti. Daha önceki yatırımcılar arasında Bessemer Ventures ve Dell Technologies Capital gibi şirketler var.

İnternet bağlantılı araçlar otomobil üreticilerinin başlıca kazanç kaynağı olabilir

McKinsey & Co.’nun araştırmalarına göre, internet bağlantılı otomobil hizmetleri piyasasının değeri 2030’a kadar 750 milyar Dolar’a ulaşacak. Araba üreticileri, internet bağlantılı arabalar üretmek için milyarlarca Dolar dökmüş olmasına rağmen Google ve diğer yazılım tabanlı şirketlerin kâr akışını kontrol edecek olmasından endişe duyuyorlar. Toyota Motor Corp. Başkanı Akio Toyoda “İnternet bağlantılı araçlarla sağlanan veriler, otomobil üreticilerinin en büyük kazanç kaynağı haline gelebilir. Biz de kendi telematik sistemimizi (gerçek zamanlı veri aktarma ve izleme teknolojileri kullanan sistem) geliştiriyoruz.” dedi.

Otonomo’dan veri satın alan ilk şirketler arasında sigorta şirketleri vardı. Bu şirketler zaten araçlarına veri okuyucu donanım yerleştirilmesini ya da veri takip eden uygulamalar indirilmesini kabul eden müşterilerine çeşitli indirim fırsatları sunuyordu. Şimdi Otonomo’dan satın aldıkları veriler sayesinde de aracı çok hızlı kullanmayan ya da teknik sorunları erkenden tespit edip masrafları azaltan müşterilerine çeşitli kolaylıklar sağlıyorlar. Kamu hizmetleri şirketleri, verileri kullanarak elektrikli araçlardaki bataryaları gözlemleyip şarj istasyonlarında yaşanan sıkışıklıklarla ilgileniyor. Serbest yatırım fonlarının veri satın almak istemesinin nedeni ise perakende ve konut piyasalarındaki trendleri takip etmek.

Veriden kazanç sağlamak için adım atan ilk şirket Otonomo değil elbette. Örneğin Verisk Analytics Inc., ABD’deki sigorta şirketlerine telematik verisi sunuyor. Microsoft Corp. ile International Business Machines Corp. da kendi makine öğrenimi ve bulut hizmetleri uzmanlığından yararlanacak internet bağlantılı araç platformu planlarını yakın zamanda açıkladı.

Kaynak: Bloomberg

Otomobil üreticileri, internet bağlantılı araçlardan kazanç elde etmenin yollarını arıyor. Bu amaçla yola çıkan girişimlerden biri de İsrail merkezli Otonomo. Otonomo, son üç yılını arabalardan nasıl veri toplayıp paketleyip sigorta şirketlerine, perakendecilere, şehir planlamacılarına ve satın almakla ilgilenebilecek herhangi birine satabileceğini araştırmakla geçirdi. Otonomo'dan veri satın alan ilk şirketler arasında sigorta şirketleri vardı. Bu şirketler zaten araçlarına veri okuyucu donanım yerleştirilmesini ya da veri takip eden uygulamalar indirilmesini kabul eden müşterilerine çeşitli indirim fırsatları sunuyordu. Şimdi Otonomo'dan satın aldıkları veriler sayesinde de aracı çok hızlı kullanmayan ya da teknik sorunları erkenden tespit edip masrafları azaltan müşterilerine çeşitli kolaylıklar sağlıyorlar. Kamu hizmetleri şirketleri, verileri kullanarak elektrikli araçlardaki bataryaları gözlemleyip şarj istasyonlarında yaşanan sıkışıklıklarla ilgileniyor. Serbest yatırım fonlarının veri satın almak istemesinin nedeni ise perakende ve konut piyasalarındaki trendleri takip etmek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği