Tırnak fotoğrafından anemi teşhisi koyma iddiasındaki uygulama

Yeni geliştirilen bir yöntem sayesinde, akıllı telefonun kamerasıyla parmakların fotoğrafını çekerek kişinin anemi hastası olup olmadığı anlaşılabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vücuttaki kanın yeterince oksijen taşımaması sebebiyle kişinin daima yorgun hissetmesine sebep olan anemi hastalığı genellikle bir doktorun iğneyle kolunuzdan kan örneği alması ve bunu bir makine yardımıyla analiz etmesi yoluyla tespit ediliyor. Ancak yeni geliştirilen bir yöntem sayesinde akıllı telefonun kamerasıyla parmakların fotoğrafını çekerek kişinin anemi hastası olup olmadığı anlaşılabiliyor.

Özellikle tıbbi ekipmanlara erişimi kolay olmayan kırsal ve fakir bölgelerde bu yöntem çok işe yarayabilir. Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde cep telefonu altyapısı tıbbi altyapıdan çok daha gelişmiş durumda.

“Telefonlar yeterli teknolojiye ve yaygınlığa ulaştı”

Uygulamayı hazırlayan doktorlar, bir tırnağın fotoğrafını inceleyebilen bir algoritma geliştirdi. Ekibin liderliğini yapan Emory Tıp Üniversitesi Pediatri Profesör Yardımcısı Wilbur Lam “Birkaç yıl önce telefonların kamerası bu sistem için yeterli değildi. Artık telefonlar hem daha iyi fotoğraf çekebiliyor hem de daha yaygın” diyor. Algoritma bir fotoğrafın renk ve ışık bilgilerini inceleyerek, daha önce gördüğü benzer görsellerle karşılaştırıyor. Buna göre kişinin tırnağının fotoğrafının, kırmızı kan hücresi eksik olan kişilere ne kadar benzediğini tespit ediyor. Zaman içinde algoritma daha fazla veri topladıkça daha net sonuçlar ortaya koyabiliyor.

Sonuçlar bir kan testi kadar net değil ve teşhis olarak kullanılamıyor. Ancak küresel sağlık ortamında, bir kliniğin kişinin az miktarda ya da tehlikeli seviyede anemik olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Yani kişinin o anda ambulansa binip hastaneye gitmesi gerektiğini ya da acil kan nakline ihtiyaç duyduğunu belirlemek için kullanılabiliyor.

Hastaneye gidemeyenler için ideal

Hastaneye gitmekte güçlük çeken hamile kadınlar, bu yöntemi evde kolayca uygulayabilir. Aileler anemi riski taşıyan çocukları bu şekilde test edebilir. Bakım evlerindeki yaşlılar da aynı şekilde görevliler tarafından kontrol edilebilir. Kronik anemi, orak hücreli anemi ya da böbrek yetmezliği olan kişiler de kendilerini bu şekilde test ederek son durumları hakkında bilgi sahibi olabilir. Aneminin dünya nüfusunun dörtte birini etkilediği düşünüldüğünde bu yöntemin çok etkili olacağını söylemek mümkün.

Sistemin çalıştığı kanıtlandı. Artık araştırmacılar uygulamayı daha kullanıcı dostu hale getirip önümüzdeki yıl kullanıma sunmayı hedefliyor. Lam “Bu uygulamayı herhangi bir uygulama yayınlar gibi yayınlayabiliriz. Yeni bir cihaz geliştirmiş olsak prototip geliştirmemiz daha sonra seri üretime geçmemiz gerekirdi. Şimdi yapacağımız iş, Uber’in arayüzünü değiştirmesi kadar kolay.” diyor.

Kaynak: Fast Company

Vücuttaki kanın yeterince oksijen taşımaması sebebiyle kişinin daima yorgun hissetmesine sebep olan anemi hastalığı genellikle bir doktorun iğneyle kolunuzdan kan örneği alması ve bunu bir makine yardımıyla analiz etmesi yoluyla tespit ediliyor. Ancak yeni geliştirilen bir yöntem sayesinde akıllı telefonun kamerasıyla parmakların fotoğrafını çekerek kişinin anemi hastası olup olmadığı anlaşılabiliyor. Özellikle tıbbi ekipmanlara erişimi kolay olmayan kırsal ve fakir bölgelerde bu yöntem çok işe yarayabilir.Yorumunuz: