Apple hırsızları parmak izinden yakalayacak

Apple'ın geçtiğimiz günlerde aldığı patent, parmak izi teknolojisi bulunan cihazların, izinsiz kullanımlarda kullanıcının parmak izini kaydetmesini sağlıyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ne kadar şifre koyarsanız koyun, iPhone’unuz asla tamamen güvenli olmuyor. Hırsızlar daha becerikli, hackerlar daha bilgili hale geliyor. Ancak Apple’ın yeni patenti, hırsızları dedektif filmlerindekine benzer bir yöntemle yakalamaya yardımcı olabilir.

Telefon hırsıza karşı kullanılacak

‘İzinsiz kullanıcıyı belirlemede biyometrik yakalama metodu’ olarak adlandırılan patent, telefonun sahibinin kendi parmak izi dışındaki parmak izlerini kaydetmek için telefonun Touch ID teknolojisini kullanıyor. Patent metninde bu yöntem şu şekilde anlatılıyor:

“Bir cihaz, bir ya da daha fazla tetikleyici durumla karşılaştığında biyometrik veri toplamaya başlayabilir. tetikleyici durumlar, ‘başka bir cihazdan gelen komut’, ‘izinsiz kullanımın tespit edilmesi’ ya da ‘cihazın normal kullanımı’ olabilir. Cihaz bu durumlarda, o anki kullanıcının parmak izlerini, fotoğrafını, videosunu ya da cihazın bulunduğu ortamın sesini kaydedebilir. Daha sonra bu veriler, cihazı izinsiz olarak kullanan kişilerin belirlenmesi amacıyla kullanılabilir.”

Apple’ın patent telaşı

Apple, özellikle Samsung’la yaşadığı patent davasının ardından, üretmeyi planladığı teknolojileri mümkün olduğunca koruma altına almaya çalışıyor. Bu sebeple bir kaç hafta önce, Apple Car için 80 adet patent alındı. Haziran’da da telefonu kaplayan kavisli ekran patenti alınmıştı.

Hırsızların işi daha zor

Touch ID, telefonun güvenliğinin sağlanması açısından oldukça başarılı bir teknoloji. Patent hayata geçirilirse, bu teknoloji hırsızları yakalamak için de kullanılacak. Telefonunuz, size ait olmayan bir parmak izi tespit ettiğinde bunu kaydedip izinsiz kullanıcının kim olduğunu tespit etmek için saklayacak.

İzinsiz kullanıcıların tespit edilmesi konusunda Google da benzer bir adım atmıştı. Kullanıcının telefonu kullanma tarzını algılayan Google, bu yöntemle telefonu kimin kullandığını tespit edebiliyor. Bu kimlik tespit yöntemleri sayesinde gelecekte telefonların izinsiz olarak kullanımının önüne geçmek çok daha kolay olacak.

Kaynak: Mashable

Apple, iPhone ve iPad'lerde kullandığı Touch ID parmak izi okuma teknolojisini, bu cihazların çalınması ya da izinsiz kullanımı durumunda kullanıcıyı tespit etmek için kullanacak. Bu teknoloji için patent alan Apple, izinsiz kullanımı tespit edecek tetikleyici olaylar gerçekleştiğinde, telefonun o anki kullanıcısının parmak izini, fotoğrafını, videosunu ve sesini kaydedebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği