Tesla’nın kamyonunu trafikte gösteren bir video tartışmalara sebep oldu

Tesla Semi'ın prototipi, Kaliforniya'daki bir otoyolda görüldü. Aracın sürücüsüz olduğunu öne sürenler var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakın zamanda açıklama yapan Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla’nın sürücüsüz araçlarının yüzde 99,9999 oranında güvenli hale gelebilmesi için daha çok ilerleme kaydedilmesi gerektiğini söylemişti. Musk, attığı bir tweet’te, “Otonom araç teknolojisinin en çok zorlandığı yerler; çok sayıda trafik ışığı bulunan kavşaklar ve alışveriş merkezi otoparkları.” ifadesine yer vermişti.

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’daki bir otoyolda Tesla Semi’ın prototipinin görüldüğü bir video tartışılmaya başladı. Üstelik aracın sürücü koltuğunda kimsenin olmadığına dair şüpheler var.

Tesla Semi’ın prototipini yollarda görmemiz iki açıdan garip. Birincisi, eğer gerçekten aracın sürücü koltuğunda insan sürücü yoksa Tesla yasaları ihlal etmiş demektir. ABD yasalarına göre araçlar otonom seyahat yeteneğine sahip olsa dahi bir güvenlik sürücüsünün daima direksiyon başında olması gerekiyor. İkincisi, Tesla Semi henüz prototip halinde ve henüz lansmanı yapılmadı. Trafikte prototip araç görmek pek de alışılmış bir durum değil.

Fotoğrafta görülen iki parlak noktanın bir insanın gözleri olduğunu söyleyenler var
Kaynak: Business Insider, Electrek

Geçtiğimiz günlerde "Otonom araçların güvenli hale gelebilmesi için daha çok yolumuz var." şeklinde açıklama yapan Elon Musk'ın elektrikli kamyonu Tesla Semi, Kaliforniya'daki bir otoyolda görüldü. Aracı görenler arasında sürücüsüz olduğunu söyleyenler var. Tesla Semi'ın prototipini yollarda görmemiz iki açıdan garip. Birincisi, eğer gerçekten aracın sürücü koltuğunda insan sürücü yoksa Tesla yasaları ihlal etmiş demektir. İkincisi, Tesla Semi henüz prototip halinde. Trafikte prototip araç görmek pek de alışılmış bir durum değil.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği