Tesla yeni bir havalandırma yönteminin patentini aldı

Yeni sistemin daha iyi hava dağıtımı sağladığı ve görüntüsünün daha az rahatsız edici olduğu açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla, biyosilah savunma modu olan hava filtrelerinden tek kanallı iklimlendirme sistemlerine kadar birçok yeniliği sistemlerine ekliyor.

Şirket şimdi de yeni bir havalandırma sisteminin patentini aldı. Yeni sistemin daha iyi hava dağıtımı sağladığı ve görüntüsünün daha az rahatsız edici olduğu açıklandı.

Hava deliği düzeneği, hava akışını sağlamak için bir hava bölmesi içeriyor. Havanın kapaklardan çıkmasına izin vermek için hava bölmesinin genişlemesi gerekiyor. Havalandırma çıkışı iki adet bitişik menfez içeriyor. Her iki havalandırma çıkışı kendi içine yerleştirilmiş bir yönlendirme vanasına sahip. Vanalardan her biri havalandırma bölmesinin karşılıklı iki tarafına yerleştirilmiş. İki vana da ayrı ayrı hareket ettirilebiliyor.

Yeni sistemin bazı çizimleri:

  

Yeni sistemin Model 3’tekiyle benzerlik gösterdiği görülüyor ancak farklı havalandırma menfezleri ve ilk çizimler Model S ve Model X’in tasarımıyla daha çok benzerlik gösteriyor.

Havalandırma menfezleri Model S ve Model X’te aynı olmakla birlikte, iklimlendirme sistemi çok daha büyük hava filtreleriyle diğer sistemlerden farklılaşıyor. Şirket  hava filtresinin normal araba filtresinden 10 kat daha büyük olduğunu ve premium otomobil filtrelerinden 100 kat daha verimli olduğunu vurguluyor. Sistem zararlı katı parçacıkları, kirli gazları, bakterileri, virüsleri,polen ve küf sporlarını en az yüzde 99,7’ye kadar engelliyor.

Tesla CEO’su Elon Musk geçtiğimiz günlerde bu sistemin Model 3’e uygulamak için çok büyük olduğunu belirtmişti.

Merak edenler patent başvurusunun tamamına buradan ulaşabilir.

Kaynak: Electrek

Daha önce biyosilah savunma modu olan hava filtrelerinden tek kanallı iklimlendirme sistemlerine kadar birçok yeniliği sistemlerine ekleyen şirket, yeni sistemin daha iyi bir hava dağıtımı sağladığını, yeknesak görüntü için daha uygun olduğunu ve görüntüsünün daha az rahatsız edici olduğunu açıkladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği