Tesisat köstebeği robot ile su tasarrufu

Çocukken su sıkıntısı çektiği bir yerde büyüyen You Wu adlı genç, borulardaki su sızıntısını tespit edebilen bir robot geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çocukluğu Çin’de geçen You Wu’nun semtinde yetkililer her hafta yarım gün boyunca tasarruf yapmak adı altında bölgenin suyunu keserdi. Bu tecrübe Wu’nun su kıtlığına duyduğu ilgiyi artırdı. Böylece Wu, bundan on yıl önce ABD’ye yerleşerek su kıtlığı konusunda daha derin araştırmalar yapmaya karar verdi.

Şu anda 28 yaşında olan MIT mezunu Wu, su borularındaki sızıntıları tespit edebilen bir robot geliştirdi. Business Insider’a açıklama yapan Wu, robotun borunun içinde hareket ederken ‘kolları’ vasıtasıyla boruya dokunduğunu ve sızıntılardan kaynaklanan emme kuvvetini hissettiğini belirtti. Lighthouse adını verdiği şu anki versiyonu Ocak ayında çıkaran Wu’nun çalışan bir prototip üretmesi 5 yılını aldı.

Amerika İnşaat Mühendisleri Derneği 2017 Altyapı Raporu’na göre ABD’de her yıl 240 bin su şebekesinde kesinti yaşanıyor. Bu da yıllık olarak 2 trilyon galondan fazla işlenmiş içme suyunun ziyan olduğu anlamına geliyor. WatchTower Robotics’e göre her gün dünya genelindeki temiz suyun yaklaşık yüzde 20’si boşa gidiyor.

Nihai hedefi oldukça anlamlı

Piyasada çok sayıda sızıntı tespit yöntemi var ancak bu seçenekler boru titreşimleri ve basınç düşürmenin sebep olduğu sesleri dinleme üzerine kurulu. Wu’ya göre şehirlerdeki ses seviyeleri sebebiyle akustiğe odaklanarak sızıntıları bulmaya çalışmak pek mantıklı bir seçenek değil. Bu yüzden Lighthouse’un hem şehir hem de kırsal alanlarda etkili biçimde kullanılabileceğini söylüyor.

Robot şimdiye dek Suudi Arabistan, Virginia (ABD eyaleti) ve Birleşik Krallık’ta test edildi. Ayrıca WatchTower Robotics Massachusetts ve Avustralya’da pilot programlar yürütüyor. Wu, nihai hedefini şu cümleyle açıklıyor: “Amacım dünya üzerindeki her bir şehrin daha az su kaybı yaşamasını sağlamak.”

Kaynak: Business Insider

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mezunu You Wu, su borularındaki sızıntıları bulan bir robot geliştirdi. Çalışan bir prototip üretmek için 5 yıl uğraşan Wu'nun su israfı sorununa duyduğu ilgi çocukluğuna dayanıyor. Wu'nun Çin'de büyüdüğü semtte her hafta yarım gün boyunca su tasarrufu adı altında sular kesilirdi. Bunun sıkıntısını yaşayan Wu, su israfına etkili bir çözüm bulmak istedi. Piyasadaki diğer çözümler su borularını dinleyerek sızıntıları bulma prensibine dayanırken (şehirlerdeki gürültü kirliliği yüzünden bu çözümler pek etkili olmuyor) Wu'nun çözümü bir robotun borunun içinde gezinmesi ve sızıntıları 'kolları' ile tespit etmesi mantığıyla işlediği için hem şehirlerdeki hem de kırsal alanlardaki su borularında etkili biçimde kullanılabilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği