Hayalinin peşinde bir mühendis

Uzun yıllar Intel bünyesinde çalışan ve yüksek mevkilere gelen Gansha Wu, kendi hayalini gerçekleştirmek için işini bırakıp ülkesine döndü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Rüyasının Çin’de daha mümkün olduğuna dair bir haber yayınlamıştık. Bu durumun farkında olan Çinli mühendis Gansha Wu, uzun yıllar Intel bünyesinde mühendislik müdürü pozisyonunda çalışarak edindiği tecrübelerini kendi memleketinde hayata geçirmeye karar verdi.

Her geçen gün gelişmekte olan akıllı araç teknolojisine el atmaya karar veren Wu, dört arkadaşı ile birlikte Uisee adlı şirketi kurdu. Oldukça yetenekli ve tecrübeli bir ekibe sahip olan Uisee mekanik mühendisliği ve makine öğrenimi konularında uzman çalışanların yanı sıra yıllarca Intel’de bir arada çalışmış yarıiletken uzmanlarını da bünyesinde barındırıyor.

Çin hem kolay hem zor

Otonom araçların Çin’de popüler olması için pek çok sebep var. Öncelikle Çinlilerin otomobile bakışı ABD gibi ülkelerde olduğu gibi romantik değil. Otomobil kullanmak konusunda çok hevesli olmayan Çinliler kendi kendine giden araçları da kolayca benimseyebilirler. Çünkü bu ülkede otomobil bir ulaşım aracından daha fazlası olarak algılanmıyor.

Ayrıca ülkedeki aşırı trafik sıkışıklıkları ve otomobillerden kaynaklanan hava kirliliği de herkesin otonom araçların gelmesini dört gözle beklemesi için farklı bir sebep. Çin devleti de otonom araçlara oldukça sıcak bakıyor. Öyle ki, Google ürettiği otonom aracı halkın kullanımına açabilmek için 2 yıldır yasal düzenlemelerin tamamlanmasını beklerken, hiç otonom araç üreticisi bulunmayan Çin bu düzenlemeleri çoktan halletti.

Ancak Uisee’yi başka sorunlar bekliyor. Trafik kültürü batılı ülkelere göre çok farklı olan Çin’de yola her an bir bisikletli ya da hayvan girmesi ihtimali var. Otomobillere göre daha yavaş hareket eden üç tekerlekli taksiler de Çin’de oldukça yaygın. Çok farklı hızlarda hareket eden bu araçların aynı anda trafikte bulunması sebebiyle Uisee ekibinin üreteceği akıllı araçlar diğerlerine göre daha akıllı olmak zorunda.

Yıllarca Intel'de Mühendislik Müdürü olarak çalışan Bilgisayar Mühendisi Gansha Wu, ülkesine dönüp akıllı araç üretmeye karar verdi. Eski iş arkadaşları ile bir araya gelip Uisee adlı bir şirket kuran tecrübeli mühendisi Çin'de hem geniş bir pazar hem de zorlu bir süreç bekliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği