Teröristin kriptolu WhatsApp mesajları çözüldü

İngiltere Parlamentosu önünde gerçekleştirdiği terör saldırısı sonucunda öldürülen Khalid Masood’un telefonundan gönderdiği son mesajın şifresi çözüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mart ayında İngiltere Parlamentosu önünde düzenlediği terör saldırında vurularak öldürülen Britanyalı Müslüman, Batılı ülkelerin Orta Doğu’daki ülkelerde sürdürdüğü askeri faaliyetlerin öcünü almak için cihad açtığını söylemişti.

Britanya güvenlik hizmetleri, Khalid Masood’un aracını Westminster Köprüsü’ndeki yayaların üzerine sürmeden ve Parlamento’nun kapısında bir polis görevlisi tarafından öldürülmeden hemen önce gönderdiği mesajın şifresini çözdü. Independent gazetesinde yer alan habere göre, 52 yaşındaki teröristin WhatsApp’tan gönderdiği mesaj, dört masum insanın canına mal olan terör saldırısının altındaki motivasyonu açıklıyor.

Şüpheliler incelendi

Gazetedeki habere göre, mesajın gönderildiği kişi, polis ve MI5 tarafından kapsamlı bir şekilde sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı. Çünkü olayın bir parçası olmadığına ve 22 Mart’ta yaşanan saldırıdan haberdar olmadığına karar verildi. Saldırıdan sonra gözaltına alınan 11 kişi daha sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.
Muhtemel bir terör saldırısı engellenmiş olabilir.

Polis bu sefer de 28 Nisan’da, Masood’un polis tarafından öldürüldüğü yerden sadece 100 metre uzakta şüpheli bir cihatçıyı yakaladı. Üzerinde bıçaklar bulunan şüpheli kişi, polis tarafından durdurulduğunda Downing Sokağı’na doğru yürüyordu. 27 yaşındaki şüpheli polis tarafından alınarak sorgulanmak üzere Londra’daki Scotland Yard karakoluna götürüldü.

Masood’un son gönderdiği mesaja nasıl erişildiği güvenlikle ilgili sebeplerden dolayı gizli tutuluyor fakat uzmanlar artık böyle bir teknolojiyi gelecekte de kullanabilecek teknik deneyime sahip olduklarını belirttiler.
Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD), saldırıyı üstlenmişti fakat bunu destekleyecek başka bir kanıt bulunmamıştı.

Kaynak: Economic Times

22 Mart’ta Westminster Köprüsü’nde aracını yayaların üzerine sürdükten sonra Parlamento binası önünde polis tarafından öldürülen Khalid Masood adlı teröristin en son WhatsApp’tan gönderdiği mesajın şifresi çözüldü. Masood’un mesajına nasıl erişildiği ise güvenlikle ilgili sebeplerden dolayı açıklanmadı fakat uzmanlar bu olayda kullandıkları teknolojiyi ileride de kullanabilecek yetkinlikte olduklarını belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği