Terminator 2’den ilham alan sıvı metal robot

Terminator 2 filmindeki katil robot T-1000’den ilham alan yeni robot, sıvı metalden oluşan yapısını elektrik akımına göre değiştirebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Soochow Üniversitesi Robotik Profesörü Li Xiangpeng en son robotunu üretirken Terminator 2 filmindeki T-1000 adlı robottan ilham aldığını söylediğinde herkesin robottan çekinmesi normal. Çünkü T-1000 gelecekten gönderilen ve görevi bir ergen çocuğu öldürmek olan katil bir robot. Neyse ki Xiangpeng’in robotu T-1000’in katil ruhundan değil, sıvı metal yapısından ve şekil değiştirme yeteneğinden ilham almış. Ayrıca yeni robot oldukça küçük ve T-1000’e göre çok çok daha az yeteneğe sahip. Yine de bu icat, yeni nesil robotların yolunu açabilir.

Xiangpeng ve Çinli ve Avustralyalı diğer araştırmacılar, Advanced Materials dergisinde çalışmalarını detaylı bir şekilde anlatan bir makale yayımladı. Robot sadece üç parçadan oluşuyor. plastik bir tekerlek, galyum tabanlı sıvı metal alaşımı damlaları ve küçük lityum pillet. Pilden gelen voltaja göre şekil değiştiren sıvı metal alaşımın kütleçekim merkezi değişiyor. Böylece bir avuç büyüklüğündeki robot farklı yönlere doğru yuvarlanabiliyor.

Gelecek nesillere ilham kaynağı

T-1000’e bakılınca bu robot biraz hayal kırıklığı gibi gelebilir ancak araştırmacılar filmin kendilerine ilham vermesi gibi bu robotun da daha sonra üretilecek benzer araçlara ilham vereceğini düşünüyor.

Ekip üyesi Tang Shiyang “Gelecekte, sıvı metal kullanan daha fazla yumuşak robot geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu robotlar şekil değiştirme yetenekleri sayesinde kapıların altından ya da enkazın arasından geçebilir ve depremin ardından mahsur kalan kişileri kurtarmaya yardımcı olabilir.” diyor.

Robotun bir ismi yok ama T-1000’in öncüsü olarak bu cihaza T-1 adı verilmesi uygun olabilir.

Kaynak: Futurism

Terminator 2 filmindeki katil robot T-1000’den ilham alan yeni robot, sıvı metalden oluşan yapısını elektrik akımına göre değiştirebiliyor. Şimdilik sadece voltaja göre kütleçekim merkezini değiştirip sağa sola yuvarlanabilen robot gelecekte üretilecek daha gelişmiş sıvı metal robotlara öncü olmak istiyor.Yorumunuz: