İnsanoğlu 1.000 yıl sonra neye benzeyecek?

Günümüzden 1000 yıl sonra insan üstü yeteneklere sahip kişiler olarak, içinden çıktığımızda parçalarına ayrılan evlerde yaşayabiliriz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzden 10 bin yıl kadar önce, insanlar inek sütünü içebilme yeteneği kazandı. Geçtiğimiz 150 yıl içinde ortalama boyumuz 10 santimetre arttı. Son 65 yılda ise ortalama insan ömrüne 20 yıl ekledik. Bu kadar kısa sürede bu kadar fazla yol kat ettiysek, günümüzden 1000 yıl sonra nasıl görüneceğiz?

İnsan-makine ilişkisi

Bugün gerçekleştirilen bilimsel çalışmalara baktığımızda geleceğimiz hakkında da bilgi sahibi olabiliyoruz. Şunu belirtmek lazım, insanlar kendini beğenmekte sonuna kadar haklı. 2014’te dünyanın en gelişmiş bilgisayarlarından biri olan Japonya’daki K bilgisayarı ile yapılan araştırmada, 705 bin 24 işlemci çekirdeğine, 1,4 milyon GB RAM’e sahip bir bilgisayarın insan beyninin bir saniyede işlediği veriyi işlemek için 40 dakika boyunca uğraştığı kaydedildi.

Ama her zaman makinelerden üstün olamayabiliriz. Bilimciler gelecekte bilgisayarların sadece beynimizin hızını yakalamakla kalmayacağını aynı zamanda konuşup etkileşim kurabileceğimiz bir yapay zekanın bu etkileşimleri hatırlayıp ona göre davranabileceğini söylüyor. Ayrıca bilgisayarlar geliştikçe daha fazla insan gibi davranacaklar. Aynı şekilde insanlar gelecekte robotlarla daha entegre bir şekilde hareket edecek.

Gelecekte bilimciler vücudumuzun içinde yüzen ve doğal özelliklerimizi kuvvetlendiren nano robotlar olacağını düşünüyor. Transhümanizm adı verilen bu durumda biyolojinin bize sunduğu sınırlarla yetinmenin yerine vücudumuzu doğal yeteneklerinin ötesine taşıyabileceğiz.

Dönüşebilen ortamlar

Teknoloji sadece vücudumuzu değil çevremizi de değiştirecek. ‘İşe yarar bulutlar’ (utility cloud) adı verilen teknoloji sayesinde çok küçük milyonlarca robottan oluşan bulutlar, o anda ihtiyacımız olan şeyin şeklini alacak, ihtiyaç duymadığımızda da ayrışıp başka bir şekle girecek. Mesela evden çıktığınızda evinizi oluşturan küçük parçalar bir mağazaya dönüşebilir. Akşam eve geri geldiğinizde mağazanın tekrar eve dönüştüğünü görebilirsiniz.

Önümüzdeki 1000 yıl içinde, şu anda dünyada kullanılmakta olan 7 bin civarı dilden geriye sadece 100 tanesinin kalması bekleniyor. Ayrıca mor ötesi ışınlar ve radyasyona daha dayanıklı olan koyu tenin gelecekte evrimsel avantaja sahip olduğu ifade ediliyor. Küresel ısınmanın etkilerinden mümkün olduğunca az etkilenmek için de daha uzun boylu ve daha ince olmamız gerek.

Yapay seçilim

Boy ve kiloyu etkileyen genleri doğumdan önce değiştirerek bu tarz özelliklere ulaşabiliriz. Doğal seçilime bilinçli şekilde müdahale ederek mutant kişiler yaratmamız da mümkün. Örneğin bugün yediği her şeyi (metal ve cam dahil) eritebilen bir insan yaşıyor. Ya da bazı insanlar bizim gördüğümüze ek olarak 100 tane fazladan renk görebiliyor. Bu gibi özellikler tercih sebebi olursa gelecekte daha fazla insanlarda bu özellikleri görmek mümkün olabilir.

Kaynak: Science Alert

Günümüzden 1000 yıl sonra insan üstü yeteneklere sahip kişiler olarak, içinden çıktığımızda parçalarına ayrılan evlerde yaşayabiliriz. Vücudumuzda dolaşan küçük robotlar bize ekstra yetenekler kazandırırken, bazılarımız da bu yetenekleri bilinçli olarak yönetilen mutasyonlar sonucu elde edebilir. Beyaz ten zararlı ışınlara karşı dayanıklı olmadığı için koyu renk tene sahip insanların oranı artabilir. Tüm bunların yanında, gitgide daha fazla insanlaşan robotları artık gerçek insanlardan ayırt edememeye başlayabiliriz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği