Bin yıl sonra vücudumuz ve yaşamımız nasıl değişecek?

AsapSCIENCE ekibi bugünün en heyecan verici bilimsel gelişmelerini inceleyerek türümüzün geleceği hakkında tahminlerde bulundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yaklaşık 10 bin yıl önce insanlar inek sütüne yönelik bir tolerans geliştirdi. Geçtiğimiz 150 yıl içinde ortalama boyumuz 10 santimetre uzadı. Ortalama yaşam süremiz ise modern tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde, sadece 65 yıl içinde 20 yıl arttı. Kısa sürede yaşadığımız bu gelişmeler bin yıl içinde ne gibi bir hal alacak? AsapSCIENCE ekibi bugünün en heyecan verici bilimsel gelişmelerini inceleyerek türümüzün geleceği hakkında tahminlerde bulundu.

Öncelikle insanların kendileriyle gurur duymak için çok fazla sebebi var. Beyinlerimiz o kadar iyi çalışıyor ki en gelişmiş bilgisayar sistemleri bile beynimizin performansına yaklaşamıyor. 2014 yılında yapılan bir araştırmada Japonya’daki K bilgisayarı (dünyanın en gelişmiş bilgisayarlarından biri) insan beynin aktivitesini taklit etmeye çalıştı. 705 bin 24 işlemci çekirdeği, 1,4 milyon GB RAM ve 40 dakikalık çalışmanın ardından bilgisayar insan beynin 1 saniyelik aktivitesini taklit etmeyi başardı.

Ancak bu durum kısa sürede değişebilir. Bilimciler gelecekte bilgisayarların beynimizin hızına erişeceğini hatta insanlar gibi konuşup etkileşim kurabilen, bizi dinleyen ve hatırlayan yapay zekalar geliştireceğimizi söylüyor. Tabii bilgisayarlar git gide daha çok insanlaşırken biz de robotlarla daha içli dışlı bir yaşam sürmeye başlayacağız.

Vücudumuzda gezinen robotlar

Bilimciler gelecekte nanobot adı verilen çok küçük boyuttaki robotların damarlarımızda yüzerek vücudumuzun normal yeteneklerini geliştireceğini söylüyor. Transhümanizm (İnsanötesicilik) olarak adlandırılan bu gelişmeler, yeteneklerimizin artık biyolojik yapımızla sınırlı kalmayacağını ve bugünün çok ötesine geçeceğini öngörüyor.

Teknolojiyle birlikte değişecek olan tek şey vücudumuz değil. Ekip, mikroskobik robotlardan oluşan yığınların bir bina haline gelecek şekilde düzenlenip, işi bitince tekrar dağılabileceğini söylüyor. Yani evinizin bulunduğu arsayı başka amaçlarla kullanmak için evinizi toparlayıp yerinden kaldırmanız mümkün olacak.

Küresel ısınma vücutlarımızı da değiştirecek

Önümüzdeki bin yıl içerisinde dünya üzerinde konuşulan dil sayısı oldukça azalacak. Öte yandan, koyu tenli kişilerin gelecekte maruz kalmamız beklenen ultraviyole ışınlara ve fazladan sıcaklığa karşı daha avantajlı konumda olacağı öngörülüyor.

Tüm bu gelişmelerden sonra (eğer hala bugünkü vücutlarımızı kullanıyorsak) daha uzun ve daha zayıf olmamız da muhtemel. Vücudumuzda gerçekleşmesi beklenen bu değişikliklerin en önemli sebeplerinden birisi olarak küresel ısınma gösteriliyor.

Kaynak: Science Alert

AsapSCIENCE ekibi bugünün en heyecan verici bilimsel gelişmelerini inceleyerek türümüzün geleceği hakkında tahminlerde bulundu. Buna göre gelecekte beynimizden daha hızlı çalışabilen bilgisayarlar ve bunlarla entegre bir şekilde yaşayan insanlar görmek mümkün olacak. Teknolojiyle öyle içli dışlı olacağız ki vücudumuzda gezinen mikroskobik robotlar fiziksel fonksiyonlarımızı içeriden güçlendirmek için kullanılacak. Ayrıca küresel ısınmanın ve milyonlarca yıldır devam eden evrimin etkileriyle vücudumuz bugün olduğundan daha farklı görünecek. Gelecekte insanların daha uzun ve daha zayıf olacağı düşünülüyor.

3 Yorum

  • “Küresel ısınma vücutlarımızı da değiştirecek” =>Tabi eğer bu bin yıl içinde başka gezegenlere seyahat edecek teknolojiye ulaşamazsak!

  • İnsanların zayıf ve daha uzun olma ihtimalı benim aklıma yatmadı. Belkide ileride insanları hrp tıknaz hayal ettiğim içindir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği