Telefonun ucundaki yapay zeka insanları korkutuyor

Google'ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı yapay zekalı asistanı Google Duplex, fazla insansı konuşmasıyla duyanları hem şaşırttı hem de korkuttu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği I/O konferansında tanıttığı yapay zekalı asistanı Google Duplex, fazla insansı konuşmasıyla duyanları hem şaşırttı hem de korkuttu. Pek çok kişi Duplex’in insan gibi konuşmasından rahatsız olduğunu dile getirdi.

Google’ın sahnede yaptığı tanıtımda yapay zekalı asistanın, kullanıcıdan gelen talep üzerine herhangi bir yeri arayıp randevu alabildiği ve bunu yaparken insan olmadığını anlamanın imkansız olduğu görüldü. Öyle ki Duplex konuşmanın uygun noktalarında düşünüyormuş gibi ya da karşısındaki onaylıyormuş gibi ‘hımm’ ya da ‘hıhı’ şeklinde sesler de çıkarıyordu. Tanıtımın hiçbir noktasında Duplex konuştuğu kişiye kendisinin bir robot olduğunu söylemedi.

“Silikon Vadisi etik anlayışını kaybetmiş”

Bu durum çoğu kişinin rahatsız olmasına yol açtı. Kimileri konuşmaları ‘rahatsızlık verici‘ olarak tanımlarken kimilerine göre ise robot asistanın tavırları ‘dehşet uyandırıcıydı’. Harvard Üniversitesi Berkman İnternet ve Toplum Merkezi’nden Yardımcı Doçent Zeynep Tüfekçi konu hakkında attığı tweet’te “Silikon Vadisi etik anlayışını kaybetmiş, rotasını yitirmiş ve hiçbir şey öğrenmemiş.” ifadelerini kullandı. Tüfekçi yapay zekanın kelimelerin arasında düşünüyormuş gibi kullandığı insan seslerini, “karşıdaki insanı kandırmaya çalışmak” şeklinde yorumladı.

Google tepkilerin ardından yaptığı açıklamada Duplex’in karşıdaki kişiye, kendisinin aslında bir yapay zeka ürünü olduğunu söyleyeceğini açıkladı.

Duplex bu yaz Google Asistan üzerinden denenebilecek. Kullanıcılar bu teknolojiyi rezervasyon yapmak ya da randevu almak gibi işler için kullanabilecek.

Kaynak: Technology Review

Google'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği I/O konferansında tanıttığı yapay zekalı asistanı Google Duplex, fazla insansı konuşmasıyla duyanları hem şaşırttı hem de korkuttu. Pek çok kişi Duplex'in insan gibi konuşmasından rahatsız olduğunu dile getirdi. Harvard'da görev alan Türk akademisyen Zeynep Tüfekçi, bu teknolojinin karşıdaki kişiye haber vermeden kullanılmasının etik dışı olduğunu savundu. Google tepkiler üzerine Duplex'in telefondaki kişiye kendisini yapay zeka olarak tanıtacağını açıkladı.

4 Yorum

  • Amerikada ve Türkiye dışında dünyanın hiç bir yerinde yardımcı doçent diye uydurma bir ünvan yok siz Harvard a bu ünvanı getirmişsiniz ayrıca rezevasyon için arayanın kim olduğu yada yapay zeka olup olmadığı neden önemli bir tür sekreterlik hizmeti veriyor etik ile ne alakası var benim yerime asistanım randwvu alıyor zeynep hanımın psikolojik sorunu mu var

  • Bayan Zeynep hanım özür dileyerek belirteyim ki üzerine elektrik yönlendirilmiş tavşan sendromu sergilemiş. Doktorların şahı İbni Sinayı ve insan tanımlarını okursa biraz düzeltir durumunu. Saygılarımı sunarım.16.05.2018

  • gayet başarılı bir çalışma, mükemmel bir işleyiş sağlayacaktır. Neden dehşet verici olsun ki!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği