Microsoft’un Google Duplex benzeri yapay zeka teknolojisi

Microsoft, karşısındaki insanla Çince konuşarak iletişim kurabilen yapay zekalı asistanı Xiaoice'ın yeteneklerini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google telefonda insanlarla konuşabilen yapay zekalı asistanı Google Duplex’i tanıttığında insanlar hem hayran kaldı hem de teknolojinin insansılığından çekindi. Görünen o ki bu alanda çalışma yürüten tek şirket Google değil. Microsoft da benzer bir şekilde çalışan yapay zekalı asistanı Xiaoice’ı (Şaoays diye okunuyor) tanıttı. Sadece Çinli kullanıcılar için geliştirilen Xiaoice’ın Çin’de 500 milyon ‘arkadaşı’ var.

Çinli kullanıcılar Xiaoice ile WeChat üzerinden yazılı bir şekilde etkileşim kurabiliyor. Ancak isteyen kullanıcılar yapay zekalı botu sesli olarak da kullanabiliyor. Bir haber sunucusu kadar akıcı şekilde Çince konuşabilen sohbet botu, Google Duplex gibi sizin adınıza arama yapmıyor. İnsanlar Xiaoice ile karşılıklı olarak sohbet edip yapay zekadan istedikleri konularda bilgi alabiliyor.

Xiaoice aslında Çin’de oldukça ünlü. Kendine ait bir televizyon programı olan yapay zeka şiir bile yazabiliyor. Karşısındaki kişinin konuşmasını takip ederken bir yandan tahminlerde bulunan asistan, söyleyeceğiniz şeyi anladığından emin olduğunda lafınızı kesip size yanıt vermeye bile başlayabiliyor. Etkinlikte yapılan tanıtımda asistan, karşısındaki kişi lafını tamamlamadan “Çok rüzgar var, yatmadan önce camları kapattığından emin ol.” diyerek araya girdi.

Cortana’ya da gelebilir

Microsoft’un bu özellikleri sanal asistanı Cortana üzerinden sunmaması ilginç. Xiaoice şu anda sadece Çin’de kullanılabiliyor ve çoğu batılı böyle bir asistanın varlığından bile haberdar değil. Aslında Microsoft’un, İngilizce konuşan yapay zeka botu fikrinden çekinmesi anlaşılabilir. Şirketin daha önceki denemesi Tay, Twitter üzerinden trollerin yanlış yönlendirmeleriyle ırkçı söylemlerde bulunarak bir felakete dönüşmüştü.

Yine de Microsoft’un Çin’de bu teknolojiyi bu kadar gelişmiş bir şekilde kullanabildiğini gördükten sonra, diğer dillerde de benzer teknolojilerin kullanılmasının yakın olduğunu anlamak zor değil. Google’ın Duplex’i bu yaz denemeye başlayacağını düşündüğümüzde Microsoft’un da benzer bir hamlede bulunmasını beklemek yanlış olmaz.

Kaynak: The Verge

Microsoft yapay zekalı asistanı Xiaoice'ın (Şaoays diye okunuyor) yeteneklerini tanıttı. Sadece Çinli kullanıcılar için geliştirilen Xiaoice'ın Çin'de 500 milyon 'arkadaşı' var. Çinli kullanıcılar Xiaoice ile WeChat üzerinden yazılı bir şekilde etkileşim kurabiliyor. Ancak isteyen kullanıcılar yapay zekalı botu sesli olarak da kullanabiliyor. Bir haber sunucusu kadar akıcı şekilde Çince konuşabilen sohbet botu, Google Duplex gibi sizin adınıza arama yapmıyor. İnsanlar Xiaoice ile karşılıklı olarak sohbet edip yapay zekadan istedikleri konularda bilgi alabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği