Telefonunuzda neden radyo yok?

Neredeyse tüm akıllı telefonlar FM radyo tarayıcısına sahipken, üreticilerin ve operatörlerin çıkarlarına ters düştüğü için bu özellik aktif edilmiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde herkes interneti cebinde taşıyor ancak radyo ve televizyon hala acil durumlarda insanların bilgi almak için kullandığı kaynaklar olarak geçerliliğini koruyor. Bir felaket anında elektrikler kesilir ve baz istasyonları yıkılırsa iletişim kurabilmek için geriye bir tek radyo kalıyor.

Artık kimsenin radyosu olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tüm akıllı telefon kullanıcıları aslında cihazlarının içinde radyo alıcısı da taşıyor. Ancak çok az telefon üreticisi bu özelliği aktif hale getiriyor. ABD’de FM tarayıcısı bulunan telefonların sadece üçte birinin gerçekten radyo yayınlarına ulaşabildiği belirtiliyor. Federal Acil Durum Yönetim Dairesi sözcüsü Rafael Lemaitre “Radyo acil durumlarda hayat kurtarabilir. Eğer internet ve telefon ağları kullanılamaz hale gelse bile, pil gücü olduğu sürece FM radyolar kullanılabilir.” diyor.

Yayıncılar ve toplum güvenliği yetkilileri, telefon üreticilerini ve GSM operatörlerini, FM çipleri aktif hale getirmeleri konusunda uzun süredir rahatsız ediyor. Yakın zamanda Kanada’da konu ile ilgili bir kampanya da başlatıldı. Ne var ki GSM operatörlerinin bu uygulamadan bir geliri (çıkarı) yok. Zaten veri satarak gelir elde eden şirketlerin veriyi ücretsiz olarak sunan bir hizmete yanaşmaması anlaşılabilir. Ayrıca piyasada FM radyo özelliği bulunan telefonlar da olduğu için operatörler dileyen kullanıcıların bu telefonları satın alabileceğini ifade ediyor.

Operatörler yanaşmıyor

FM özelliği, iPhone’lar da dahil olmak üzere neredeyse her akıllı telefonda bulunan Qualcomm LTE modemin içinde hazır olarak bulunuyor. Ancak üreticiler genellikle bu özelliği devre dışı bırakmayı tercih ediyor. Aslında bu özellik kullanılabilir ama yine son karar kullandığınız operatörde oluyor. ABD’de faaliyet gösteren operatörlerden Verizon bu konuya sıcak bakmazken AT&T ve T-Mobile, tüm Android telefonlarda FM radyonun kullanılmasını destekliyor. Sprint de 2013’ten bu yana bu teknolojinin kullanılmasını destekliyor.

Apple ise bu konuda en katı tutumlardan birine sahip. Şirket radyo kullanımı ile ilgili pek çok görüşme talebini geri çevirdi. Zaten Beats One ve Apple Music gibi servisleri bulunan bir şirketin ücretsiz müzik sağlayan bir özelliği telefonlarına eklemesi pek beklenen bir hamle değil.

Aslında konu ile ilgili bir yasa çıkarılabilir ve tüm telefonların FM radyo özelliğini aktif hale getirmesi zorunlu kılınabilir ancak siyasiler de bu konuda pek hevesli değil. Toplumdan bu alanda yeterince talep gelmediğini belirten yetkililer, “Zaten talep oluştuğunda piyasa da bu talebi karşılamak için adımlar atacaktır.” diyor. O zamana kadar küçük bir radyo alıp ne olur ne olmaz diye evin bir köşesinde bulundurmak en uygun çözüm gibi duruyor.

antique radioFM özelliği, iPhone'lar da dahil olmak üzere neredeyse her akıllı telefonda bulunan Qualcomm LTE modemin içinde hazır olarak bulunuyor. Ancak üreticiler genellikle bu özellik kendi çıkarları ile ters düştüğü için FM radyoyu devre dışı bırakmayı tercih ediyor. Veri satarak para kazanan GSM operatörleri de ücretsiz veri sağlayan radyo özelliğinin kullanılmasını istemiyor. Bu sebeple hepimiz aslında cebimizde birer radyo taşıyor olmamıza rağmen dilediğimizde radyo dinleyemiyoruz.

4 Yorum

  • Ülkemizdeki TRT bandrol uygulaması nedeniyle çoğu firma bu özelliği son kullanıcılara kapalı olarak satıyor.

  • iki hafta önce çıkan yeni uygulama ile radyo çipi olmasa da internetten radyo dinlenebilir diyerek ek vergi geldi. Sanırım bu saatten sonra herkes radyoyu standart olarak getirir. Olsa da vergi var olmasa da :)

  • TRT bandrolu meselesinden dolayı ülkemizde FM destekleyen cihazlar bile desteklemez halde satılabiliyor. Yabancı ülkelerdeki telefon romlarından alınan radyo uygulamalarını telefona kurarak çalışır hale getirmek mümkün tabi.

    Donanımsal olarak model radyo desteklese de üretim zamanında uygun devre ve kablolaması yapılmamışsa bu özelliği aktif etmek mümkün olmayabilir tabi.

    Son zamanlarda telefonlara da geleceği konuşulan TRT bandrolü uygulamasından sonra ise bu özelliği aktif olmayan bir telefon kalmaması gerekir piyasada. Hem donanımsal desteğin olacak, hem TRT bandrolün; bir de radyon olmayacak…

  • Çoğu android cihazlarda radyo uygulaması deaktif olarak geliyor. Ayarlar> uygulamalar altından ulaşarak uygulamayı aktif hale getirebilirsiniz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği