“Cep telefonunuzu vücudunuza yakın tutmayın”

Kaliforniya Toplum Sağlığı Dairesi (CDPH) tarafından bu hafta yayımlanan bir uyarı metni, cep telefonlarının yaydığı radyasyonun zararlarına değiniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kaliforniya Toplum Sağlığı Dairesi (CDPH) tarafından bu hafta yayımlanan bir uyarı metni, cep telefonlarının yaydığı radyasyonun zararlarına değiniyor. Hepimizin bağımlı gibi kullandığı ve asla yanından ayırmadığı bu cihazlar elektromanyetik radyasyon yayıyor ve Kaliforniyalı yöneticiler halkı bu tehlikeye karşı korumak için adım atmış durumda.

CDPH vatandaşlara telefon kullanımını azaltmalarını ve mümkün oldukça bu cihazları kendilerinin uzak tutmalarını söylüyor. CDPH yöneticisi Dr. Karen Smith, “Bu alanda bilimsel çalışmalar halen devam ediyor ancak bazı toplum sağlığı uzmanları ve halktan bazı kişilerin, cep telefonlarının yaydığı enerjiye uzun süre maruz kalmayla ilgili bazı endişeleri var.” diyor.

Bu uyarı, Sacramento Yüksek Mahkemesi’nin aldığı bir kararın ardından yayımlanan 2009 yılına ait bir araştırma sonucunun yayımlanmasının üzerine geldi. Bundan yaklaşık bir yıl önce, Kaliforniya Berkeley Üniversitesi Profesörü Joel Moskowitz, cep telefonlarının tümör oluşumu riskine etkilerini araştırmaya başladıktan sonra, CDPH’in elindeki araştırma sonuçlarını yayımlaması için dava açmıştı. Mart ayında belgenin bir bölümü yayımlanmıştı ancak geçtiğimiz hafta yayımlanan son sürüm çok daha detaylıydı.

Uzaklık için belirli bir standart yok

Moskowitz, yerel haber merkezi KCRA’e yaptığı açıklamada “Cep telefonu üreticileri telefonu mümkün olduğunca yakınınızda tutmanızı istiyor. Bu mesafenin ne kadar olması gerektiğini siz bulmalısınız. Telefonu vücudunuzun yanı başında tutarsanız, FCC (Federal İletişim Komisyonu) tarafından belirlenmiş güvenlik sınırlarının dışına çıkmış olursunuz.” ifadelerine yer verdi. Federal İletişim Komisyonu’nun web sitesinde yer alan bilgilere göre ise cep telefonunun vücuda ne kadar uzakta tutulacağına dair belirli bir standart bulunmuyor. Ancak komisyon tüm telefon üreticilerinin ‘nesnel, güvenli maruziyet sınırları’ ile uyumlu hareket etmesi gerektiğini söylüyor.

Telefon çekmediği anlarda daha fazla radyasyon yayıyor

Ülkemizde bu cihazlara ‘cep telefonu’ deniyor olsa da CDPH, telefonu cebinizde taşımanızı tavsiye etmiyor. Ayrıca telefonu uzun süre kulağa tutmak, az çeken noktalarda telefonla konuşmak, gece telefonun yakınında uyumak ya da araçla hareket halindeyken telefon kullanmak, tavsiye edilmeyen davranışlar arasında. Araçla hareket ederken ya da telefonun çok iyi çekmediği noktalarda, cihaz bağlantıyı koruyabilmek için daha fazla radyo dalgası yayıyor.

Diğer kuruluşlar da cep telefonundan yayılan radyasyona maruz kalmanın etkilerine karşı halkı uyarıyor. 2015’in Mayıs ayında Connecticut Toplum Sağlığı Dairesi de benzer tavsiyelerde bulunmuştu. Ancak Moskowitz çoğu resmi kurumun en son araştırmaları takip etmediğini belirtiyor ve “Araştırma sonuçları, cep telefonu radyasyonunun sağlığa karşı büyük bir risk oluşturduğunu gösteriyor.” diyor.

Kaynak: Tech Crunch

Kaliforniya Toplum Sağlığı Dairesi (CDPH) tarafından bu hafta yayımlanan bir uyarı metni, cep telefonlarının yaydığı radyasyonun zararlarına değiniyor. CDPH vatandaşlara telefon kullanımını azaltmalarını ve mümkün oldukça bu cihazları kendilerinin uzak tutmalarını söylüyor. CDPH yöneticisi Dr. Karen Smith, “Bu alanda bilimsel çalışmalar halen devam ediyor ancak bazı toplum sağlığı uzmanları ve halktan bazı kişilerin, cep telefonlarının yaydığı enerjiye uzun süre maruz kalmayla ilgili bazı endişeleri var.” diyor. Ülkemizde bu cihazlara ‘cep telefonu’ deniyor olsa da CDPH, telefonu cebinizde taşımanızı tavsiye etmiyor. Ayrıca telefonu uzun süre kulağa tutmak, az çeken noktalarda telefonla konuşmak, gece telefonun yakınında uyumak ya da araçla hareket halindeyken telefon kullanmak, tavsiye edilmeyen davranışlar arasında. Araçla hareket ederken ya da telefonun çok iyi çekmediği noktalarda, cihaz bağlantıyı koruyabilmek için daha fazla radyo dalgası yayıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği