“Cep telefonunun kanser yapma olasılığı zayıf”

ABD'deki Ulusal Toksikoloji Programı'na göre cep telefonlarının radyo frekansı radyasyonu, insanlardaki kanser riski üzerinde zayıf bir etkiye sahip.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD hükümetinin Ulusal Toksikoloji Programı (NTP), cep telefonları tarafından yayılan radyo frekansı radyasyonunun (RFR) farelere etkileri üzerine yapmış olduğu araştırmanın nihai raporunu yayımladı. Yüksek düzeyde RFR’ye maruz kalmanın hayvanlarda bazı kanserlere neden olabileceği belirtilse de sonuçlar insanlar için zayıf olarak nitelendirildi.

10 yıl öncesine dayanan ve 30 milyon Dolar harcanan çalışma, yüksek düzeyde RFR’ye maruz kalmanın erkek sıçanlarda kalp, beyin ve böbreküstü bezi tümörlerinin nedeni olabileceği sonucuna vardı. Dişi sıçanlarda, kanser ve RFR arasında bir ilişki olup olmadığına dair kanıtların net olmadığı da belirtildi. Bu, sokakta telefonla konuşarak yürüyen ortalama bir kişi için neredeyse hiçbir zararın olmadığı anlamına geldiği ifade edildi.

Çalışma, 2G ve 3G cep telefonları tarafından kullanılan RFR’ye yoğunlaştı. Afrika ve Güney Amerika’da 2G ağları halen yaygınken ABD, Asya ve Avrupa’daki çoğu telefon 3G ve 4G teknolojisini kullanıyor. Yeni teknolojiler genellikle 2G teknolojisi tarafından kullanılan 900 megahertz frekansından daha yüksek frekansları kullanıyor. Yaklaşan 5G jenerasyonu, öncekilerden daha yüksek bir frekans bandına odaklanıyor ve daha yüksek frekans bantlarının, hayvanların vücutlarına daha az nüfuz ettiği yönünde bir teori bulunuyor.

NTP çalışmalarındaki toksikoloji uzmanı olan Michael Wyde, 5G teknolojilerinin bu çalışmada incelenen RFR frekanslarından daha güvenli olup olmayacağının söylenemeyeceğini ancak bu araştırmadan çok daha farklı etkilerinin de olabileceğini belirtiyor: “5G henüz tanımlanmamış bir teknoloji. Muhtemelen, şu andaki bildiklerimizden ve üzerinde çalıştıklarımızdan önemli ölçüde farklıdır.

Farklı düşünenler de var

Öte yandan, NTP projesi üzerinde çalışan bilimci John Bucher, bu tür bir RFR etkisinin insanın cep telefonu kullanımına benzemediğini açıkça ifade ediyor. Bucher, “Çalışmalarda kullanılan seviyeler, cep telefonu kullanırken insanların doğrudan maruz kaldığı düzeyle karşılaştırılamaz” diyor. Araştırmanın odaklandığı teknolojinin halihazırda modasının geçmiş olduğu gerçeğinden başka, hayvanların maruz kaldığı seviyelerin bir insanın normal olarak maruz kaldığı ile kıyaslanamayacağı düşünülüyor. Araştırmadaki en yüksek maruz kalma düzeyinin, maksimum yasal sınırın dört katından daha fazla olduğu ve hayvanların tüm vücutlarına radyasyon aldığı ifade ediliyor.

Open University’den Kevin McConway ise, araştırmanın insanlarda telefon kullanımı riski hakkında hiçbir şey söylemediğini ve hatta RFR’nin sıçanlarda tümörlere neden olduğuna dair kanıtların oldukça zayıf olduğunu söylüyor. McConway, “Bazı cep telefonları tarafından üretilen radyasyon belirli sıçanlarda bir tümör türünde artışa yol açabilir ancak bu riski araştırmak için tamamen farklı bir çalışma türü gerekmektedir” diyor.

Kaynak: New Atlas

ABD'deki Ulusal Toksikoloji Programı (NTP), cep telefonlarının radyo frekansı radyasyonunun (RFR) farelere etkileri üzerine yapmış olduğu on yıldan fazla süren araştırmanın nihai raporunu yayımladı. 30 milyon Dolar harcanan çalışma, yüksek düzeyde RFR'ye maruz kalmanın erkek sıçanlarda kalp, beyin ve böbreküstü bezi tümörlerinin nedeni olabileceği sonucuna vardı. Caddede telefonla konuşarak yürüyen ortalama bir kişi için ise neredeyse hiçbir zararın olmadığı anlamına geldiği ifade edildi. Çalışma, 2G ve 3G cep telefonları tarafından kullanılan RFR'ye yoğunlaşmıştır. Bazı uzmanlar 5G teknolojisi için durumun farklı olabileceği söylerken, bazı uzmanlar sonuçların gerçeği yansıtamayacağını ifade ediyor.

4 Yorum

  • Böyle açıklamalarda hep sigara örneği aklıma geliyor. Sene 19xx’ler Tobacco’nun para seven doktorları “sigara faydalı, sigara iyi, sigara …”

    Yine de biz az kullanalım şu mereti, en azından eve gelince atalım bir kenara dursun…

  • Sanayinin kanatları altında yapılan bu tür araştırmalara nasıl inanalım… Biri diğeriyle hemen çelişiyor. “Bir Dost”un dediği gibi büyük bir uzaklık koyalım bu aygıtlarla aramıza. Bendeki, bataryasayı da bitmek üzere olan bir “teyze telefonu”.Çok kısa görüşmelerde benim işimi görüyor.

  • Herkesin başlıktan fikir sahibi olduğu hızı yaşşadığımız bir dönemde altta iki farklı bilim adamının itirazını kaç kişi okumuştur acaba? Akılda kalan ne Cep telefonunun kanser yapma olasılığı zayıf başlığı

  • “Cep telefonunun kanser yapma olasılığı zayıf” New Atlas ya da buradan okuyan onlarca kişi bu yargı ile ayrılacak ancak iki farklı bilim adamı olayın o şekilde olmayacağını da iddia ediyor olsa da başlık kesinlikle manipulatif

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği