Her cebe bir ultrason

Butterfly iQ adı verilen, iPhone'a bağlanarak siyah-beyaz fotoğraflar gösterebilen küçük ultrason cihazı, teşhis sürecini hızlandırabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde akıllı telefonlar, cilt kanserinden beyin sarsıntısına kadar birçok şeyi tespit edebiliyor. Cebimize sığabilecek kadar küçük telefonların gücü, akıllı mühendislerin taşınabilir teknolojik cihazlar üretmesine imkan sağlıyor. Bu cihazlardan biri de Butterfly iQ adı verilen, iPhone’a bağlanarak siyah-beyaz fotoğraflar gösterebilen küçük bir ultrason cihazı.

Ultrason teknolojisi geçtiğimiz yıllarda hızla gelişti. Çok yüksek çözünürlüklü resimler sunabilen üst düzey makinelerin fiyatı 100 bin Dolar’ı aşabiliyor. Ultrason cihazları üreticilerinden Philips yakın zamanda, fiyatı yaklaşık 6 bin Dolar olan taşınabilir, küçük bir tarayıcıyı piyasaya sürdü. Butterfly iQ ise 2 bin Dolar’lık fiyatı ile piyasayı sallamaya geliyor. Butterfly iQ, bütün vücudu kapsayan 13 farklı klinik uygulamaya sahip. FDA onaylı cihaz, şimdilik sadece pratisyenlere satılıyor.

Cihaz, tesadüfen tümör bulunmasını sağladı

Damar cerrahı John Martin, 2017’nin ilk aylarında Butterfly ultrason cihazını test ederken kendi boynunda tümör tesadüfen fark etti. Bu yüzden Martin, Butterfly iQ’nun kullanımını en çok destekleyen insanlardan biri. Cihazın, geçmişte haftaları hatta ayları bulabilen teşhis sürecini önemli ölçüde hızlandırdığını söylüyor. Doktor, “Boynumda bir tuhaflık olduğunu fark ettim. Cihazı telefonuma bağlayarak tarama yaptım ve boynumdaki tümörü gördüm.” dedi. Kansere kesin teşhis konması için biyopsi temelli kanıtlara ihtiyaç duyulsa da, Butterfly iQ’nun nispeten uygun fiyatı ve taşınabilir olması işleri kolaylaştırabilir.

Kaynak: New Atlas

Günümüzde akıllı telefonlar, cilt kanserinden beyin sarsıntısına kadar birçok şeyi tespit edebiliyor. Cebimize sığabilecek kadar küçük telefonların gücü, akıllı mühendislerin taşınabilir teknolojik cihazlar üretmesine imkan sağlıyor. Bu cihazlardan biri de Butterfly iQ adı verilen, iPhone'a bağlanarak siyah-beyaz fotoğraflar gösterebilen küçük bir ultrason cihazı. Butterfly iQ, bütün vücudu kapsayan 13 farklı klinik uygulamaya sahip fakat şimdilik sadece pratisyenlere satılıyor. Cihazın fiyatı 2 bin Dolar. Damar cerrahı John Martin, 2017'nin ilk aylarında Butterfly ultrason cihazını test ederken kendi boynunda tümör olduğunu tesadüfen fark etti. Martin, cihazın geçmişte haftaları hatta ayları bulabilen teşhis sürecini önemli ölçüde hızlandırdığını söylüyor. Kansere kesin teşhis konması için biyopsi temelli kanıtlara ihtiyaç duyulsa da, Butterfly iQ'nun nispeten uygun fiyatı ve taşınabilir olması işleri kolaylaştırabilir.

1 Yorum

  • kaça alırız..piyasadamı…her branş doktorunun cebinde olmalı her muayenede tatbik edilmelidir…tahmini tıp öldürür

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği