Ultrason hack için kullanılabilir

Bazı uygulamalar ve internet siteleri, diğer elektronik cihazlarınızla iletişim kurmak için insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı sesleri kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bazen internette gezinirken tesadüfen baktığınız bir ürün sonraki günlerde farklı sitelerde sürekli karşınıza çıkıyor. Hatta sadece o sırada kullandığınız cihazda değil, diğer cihazlarınızda da aynı ürünle karşılaşabiliyorsunuz. Reklam şirketleri pek çok farklı yöntemle sizi takip ediyor ancak bunlardan en az bilineni ultrason işaretleri.

Bir ürünü görüntülediğinizde web sitesi normalde insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı bir ses işareti gönderiyor. Bu işaret mikrofonu olan cihazlarınız tarafından algılanabiliyor. Böylece siz haberdar olmadan internet sitesi, akıllı telefonunuz, tabletiniz ya da bilgisayarınızla iletişime geçiyor.

Kötü amaçla kullanılabilir

Yöntemin reklamların kime gösterildiğini takip etmek için kullanılması en yaygın kullanım biçimi ancak daha kötü amaçlar için de kullanılabilir. Ultrasonun veri taşıma kabiliyeti çok yüksek değil ancak bazen birkaç baytlık dosya bile cihazınıza zarar vermek için yeterli olabilir. Haberiniz olmadan bu dosyaları cihazlarınıza yükleyen uygulamalar bir anda cihazınızı ele geçirebilir.

Ultrason teknolojisi bazı uygulamalarda, kişiye özel indirimler sunmak için kullanılabiliyor. İnsanlar da bu indirimlerden faydalanabilmek için uygulamaları indirip telefonlarının mikrofonunu kullanma izni veriyor. Ancak geçtiğimiz günlerde 12 adet uygulama, bu teknolojiyi uygulama açık olmadığı zamanlarda da kullandığı gerekçesiyle kullanımdan kaldırıldı.

Konuşmalar da dinlenebilir

Telefonun mikrofonuna erişim izni alan uygulamalar sadece ultrason teknolojisini değil, normal konuşmaları da kullanabilir. Günlük konuşmalarınızı dinleyen uygulamalar aralarından algıladıkları anahtar kelimelere göre size reklam gösterebilir ya da özel bilgilerinizi toplayabilir. Uygulamaların kullanıcıların izni olmadan konuşmalarını dinlemesi yasak ancak ultrason teknolojisi ile ilgili bir düzenleme yapılmış değil. Kimse sorumluluk almak istemediği için şu anda bu teknolojinin bir kullanım standardı oluşturulmadı. Bu sebeple kötü niyetli kişiler ultrason teknolojisini kötü amaçlar için kullanabiliyor.

Gelecekte daha da yaygınlaşacak

Henüz bu durum çok ciddi tehlikeler yaratmış değil ancak gelecekte şeylerin interneti cihazları yaygınlaştıkça bir çok cihaz evdeki modeme bağlanmaya çalışacak ve çok fazla trafik oluşacak. Bunu önlemek için cihazlar birbirleri ile ultrason teknolojisi kullanarak iletişim kurabilir. Bu da hacklenmeye müsait yeni bir iletişim şekli demek.

Bu hafta Londra’da gerçekleştirilecek Black Hat (siyah şapka) siber güvenlik konferansında bu konu detaylarıyla konuşulacak. Uzmanlar bu teknolojinin de Bluetooth gibi bir düzenlemeye sahip olmasını sağlamak istiyor.

Kaynak: New Scientist

Reklam şirketleri bir kullanıcıya her platformdan ulaşabilmek için bazen reklamların içine insan kulağının duyamadığı ultrason sesler yerleştiriyor. Bu sesler diğer elektronik cihazların mikrofonu tarafından algılanabiliyor. Böylece aynı reklam size o platform üzerinden de gösteriliyor. Uzmanlar bu teknolojinin sadece reklamları yaymak için değil, zararlı yazılım göndermek için de kullanılabileceğinden korkuyor. İleride şeylerin interneti cihazlarının yaygınlaşmasıyla daha fazla alanda kullanılacağı düşünülen bu teknoloji bugün olduğundan daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Bu sebeple uzmanlar bu teknolojinin kullanımı ile ilgili bir düzenleme getirilmesini ve bir standart oluşturulmasını istiyor.4 yanıt

 1. Ali Fuat avatarı
  Ali Fuat

  Bu teknolojinin sonu iyiyemi kötüyemi gidiyor bilemiyorum. Belki de beyin dalgalarımızı okumaya başlamış bile olabilirler. Yakında gelecekte Profesor X’in kafasına taktığı gibi bir şeyi kafamızda taşımak zorunda kalabilir miyiz merak ediyorum. Çocukken hayal dünyamızı süsleyen düşünceler şimdi ürkütücü gelmeye başlıyor.

 2. arraarra avatarı

  Internet of Things Türkçe’ye ‘şeylerin interneti’ olarak değil, ‘nesnelerin interneti’ olarak çeviriliyor.

 3. Eray avatarı
  Eray

  Internet of Things Türkçe’ye ‘şeylerin interneti’ olarak değil, ‘nesnelerin interneti’ olarak çeviriliyor.

Yorumunuz: