Facebook: “Casus mikrofon patentini zaten hiç kullanmayacaktık”

Bir Facebook patenti, kullanıcılar reklamları izlerken neler söylediklerini dinlemek üzere akıllı telefonların mikrofonlarını harekete geçirmeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bir Facebook patenti, kullanıcılar reklamları izlerken neler söylediklerini dinlemek üzere akıllı telefonların mikrofonlarını harekete geçirmeyi planlıyor. Haziran ayında alınan patent ilk olarak Metro tarafından keşfedildi. Buna göre televizyon reklamlarında oynatılan ve insan kulağının duyamayacağı frekansta yayınlanan bir ‘gizli mesaj’ ile birlikte mikrofonu olan bir akıllı cihazınız aktif hale gelecek ve o sırada konuştuğunuz şeyleri Facebook’a gönderecek. Böylece Facebook kullanıcıların reklama nasıl tepki verdiğini öğrenebilecek. Patent metnine buradan ulaşılabiliyor.

Facebook Genel Danışman Vekili Allen Lo, Engadget’a yaptığı açıklamada şirketin bu patenti ‘diğer şirketlerin agresif hamlelerini engellemek için’ aldığını ve Facebook’un böyle bir ürünü asla kullanmayacağını belirtti. Yorum sizin.

Zuckerberg ‘komplo teorisi’ demişti

Facebook’un kullanıcılarına reklam göstermek için günlük konuşmalarını dinlediği teorisi uzun süredir konuşuluyor. Pek çok kişi, sohbet ederken ya da telefonda konuşurken bahsettiği ürünlerle ilgili reklam görmeye başladığını belirtiyor. Mark Zuckerberg ise sorgusu sırasında bu endişe hakkında kendisine yöneltilen sorulara “Bu bir komplo teorisi” şeklinde yanıt vermiş ve iddiaları net bir şekilde reddetmişti.

Aslında Facebook’un kullanıcılarına reklam göstermek için kullanabileceği veriler o kadar fazla ki şirketin bu gibi yöntemlere başvurmasına bile gerek olmayabilir. Sonuçta Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram gibi çoğumuzun günde en az bir kez kullandığı platformların tamamına sahip bir şirket, hangi kullanıcısına nasıl bir reklam göstereceği konusunda çok fazla bilgi sahibi olabilir.

Patentin ortaya çıkmasının ardından Zuckerberg’in ‘komplo teorisi’ iddiası artık sadece komik kalıyor. Facebook’un “Biz zaten bu patenti kullanmayacaktık.” ifadesi de kimsenin yüreğine su serpmiyor.

Ne zaman duracağı bilinmiyor

Patentle ilgili en rahatsız edici nokta ise reklam oynarken ortam sesinin kaydedilmesi fikri. Eğer kullanılırsa bu uygulama mahremiyetin ihlali konusunda çok ciddi bir probleme sebep olacaktır. Ayrıca dinleme işleminin ne zaman biteceği de bilinmiyor. Reklam sırasında televizyonu mu kapatmalıyız? Yoksa dinleme sınırsız bir süre boyunca devam mı edecek? Böyle bir patentin varlığını bilmek bile insanı rahatsız ederken, son dönemde adı kullanıcı verilerini kötü amaçlı kullanmakla sıkça anılan Facebook’un bu patente sahip olması çok daha kötü hissettiriyor.

Kaynak: The Next Web

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan bir Facebook patenti, kullanıcılar reklamları izlerken neler söylediklerini dinlemek üzere akıllı telefonların mikrofonlarını harekete geçirmeyi planlıyor. Patent metnine göre televizyon reklamlarında oynatılan ve insan kulağının duyamayacağı frekansta yayınlanan bir 'gizli mesaj' ile birlikte mikrofonu olan bir akıllı cihazınız aktif hale gelecek ve o sırada konuştuğunuz şeyleri Facebook'a gönderecek. Böylece Facebook kullanıcıların reklama nasıl tepki verdiğini öğrenebilecek. Facebook bu patenti kimse kullanmasın diye aldığını açıkladı ancak Facebook'un kullanıcı verilerine ne kadar saygı duyduğunu bu yılın başlarında çok iyi öğrendik.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği