Suyu bin kat güçlendiren teknoloji

İngiliz bilimcilerin geliştirdiği StarStream adlı cihaz, ultrason teknolojisini kullanarak çeşme suyunu bin kat daha güçlü bir temizleyici haline getiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler ultrason teknolojisini musluklarda kullanmayı sağlayan bir cihaz üretti. StarStream adı verilen cihaz ultrason teknolojisiyle suyun temizleyici özelliğini bin kat daha artırıyor. Küçük cihaz kolayca taşınabiliyor ve başka çeşmelerde de kullanılabiliyor.

starstream

Daha önce bir takısını temizletmeye gidenler görmüştür. Kuyumcu takıyı metal bir kap içindeki temizleme solüsyonunun içine koyar ve cihazı çalıştırır. Cihaz birkaç dakika hafif bir gürültüyle çalışır ve sonunda takınız yeni gibi tertemiz çıkar. Aynı teknolojiyi şimdi evinizdeki muslukta kullanmanız mümkün. Üstelik bu teknolojiyi yiyeceklerde hatta kendi vücudunuzda bile kullanabilirsiniz.

StarStream sadece bir musluk aparatı değil. Cihaz, musluk suyunu ultrason ile yükleyen bir kontrol kutusu ile birlikte geliyor. Bu işlem sırasında milyonlarca küçük baloncuk oluşuyor. Bu baloncuklar ultrasonun etkinliğini artırıyor ve temizlediğiniz yüzeyin en küçük aralıklarına bile girerek yüzeyi en küçük parçalardan arındırıyor. Cihaz bir batırma kabına ihtiyaç duymadığı için oldukça kolay taşınabiliyor ve pek çok alanda kullanılabiliyor. Üstelik cihaz çok daha az enerji tüketiyor. Sadece soğuk çeşme suyu ile kullanılabilen cihaz deterjanlar ile çok daha etkili bir temizleyiciye dönüşebiliyor.

StarStream’in en önemli özelliğinin her temizleyiciyi çok daha başarılı hale getirmesi olduğunu söyleyen Prof. Tim Leighton, videoda eline çizdiği bir çizgiyi sıradan su ile çıkarmaya çalışıyor. Su çok da etkili olmuyor. Daha sonra cihazı açıp suyu yeniden eline tuttuğunda ise kalem izi tamamen yok oluyor. StarStream şimdilik satışa sunulmadı ama pek çok bilim kurumundan prestijli ödüller aldı. Bu ödüllerin arasında The Royal Society Brian Mercer Yenilik Ödülü de bulunuyor. Cihaz ile ilgili detaylı bilgi için, ultrasonla temizlik şirketi Ultrawave ile iletişim kurulabilir.

StarStream adlı cihaz, sıradan çeşme suyunu ultrason teknolojisi kullanarak üstün bir temizleyiciye dönüştürebiliyor. Suyun temizleyici özelliğini bin kat artırdığı belirtilen cihaz, portatif yapısı ile kolayca taşınarak başka yerlerde de kullanılabiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği