Cep telefonları kanser ‘yapmıyor’

1982-2013 yılları arasındaki kanser vakalarını ve cep telefonu kullanımını inceleyen bilimciler, iki durum arasında ilişki olmadığını tespit etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cep telefonları kanser riskini artırıyor mu? Artırıyorsa ne kadar artırıyor? Bu sorular cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri sürekli soruluyor. Cep telefonlarının kanser yaptığına inandığı için cep telefonu kullanmayan insanlar var. Tartışmalar kolay kolay bitecek gibi durmuyor ancak Avustralya’da yapılan istatistik analizi sonucunda, cep telefonları ile beyin kanseri vakaları arasında bir ilişki tespit edilmedi.

Çalışmada 1982 – 2013 yılları arasında Avustralya’da görülen beyin kanseri vakaları incelendi. Araştırmacılar, cep telefonu kullanımının nüfusa oranı ile ulusal kanser kayıtlarındaki beyin kanseri oranlarını karşılaştırdı. Bu dönemde 19 bin 858 erkek ve 14 bin 222 kadında beyin kanseri görüldü. Bu rakamlar cep telefonu kullanımı öncesi rakamlarla karşılaştırıldığında sadece erkeklerde çok küçük bir artış olduğu, kadınlarda ise bir artış gözlenmediği tespit edildi.

Artış oranı telefona bağlı değil

70 yaş üzeri kişilerde görülen beyin kanseri vakalarında bir artış gözlemleyen araştırmacılar, bu artışın 1982 öncesinden beri devam ettiğini ve direkt olarak cep telefonları ile ilişkilendirilemeyeceğini ifade etti. Bu araştırmadan elde edilen veriler başka kanser araştırmalarının verileriyle de uyuşuyor. Yine de Avustralya’da böyle bir araştırmanın yapılması önemli çünkü ülkedeki kanunlara göre tüm kanser vakalarının kayıt altına alınması gerekiyor. Bu da araştırmacıların üzerinde çalışabileceği devamlı bir veri sağlamış oluyor.

Kanserin ortaya çıkması için pek çok değişkenin etkili olduğu ve bunun uzun zaman aldığı düşünüldüğünde, cep telefonlarının bu etkenlerden birisi olup olmadığı tartışılmaya devam edilecek gibi duruyor. Ancak bu tarz araştırmalarda daha önceden de belirtildiği gibi, işe ya da okula giderken bir trafik kazasında ölme ihtimaliniz, cep telefonu kullandığınız için kanser olup ölme ihtimalinizden çok daha yüksek.

Avustralya'da araştırmacılar 1982'den bu yana gerçekleşen kanser vakaları ile cep telefonu kullanım oranlarını karşılaştıran bir çalışma yaptı. Çalışmanın sonucunda, cep telefonu kullanımının artmasının kanser vakalarında bir artışa sebep olmadığı tespit edildi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği