Telefon kilidini açarken kem gözlere dikkat

Hackerlar el hareketlerinizi bilgisayar görüşü algoritması yazılımı ile analiz ederek, Android telefonunuzu açmak için kullandığınız deseni tahmin edebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir kafede oturup telefonunuzun ekran kilidini açarken bir hacker’ın sizi gizlice kameraya aldığını düşünün. Teoriye göre bu hacker el hareketlerinizi bilgisayar görüşü algoritması yazılımı ile analiz ederek, Android telefonunuzu açmak için kullandığınız deseni tahmin edebilir. Üstelik ekranı görmesine bile gerek yok.

Açık konuşmak gerekirse böyle bir olayın gerçekleşme ihtimali oldukça düşük. Ancak yine de bu konuda yapılan çalışma, Android telefonlarını kilitlemek için ‘desen kilidi’ kullanan yüzde 40’lık kesim için iyi bir haber değil. Neyse ki telefonunuzu çalıp satmak isteyecek bir hırsızın elinde böyle bir teknoloji bulunması ihtimali hayli düşük. Ayrıca bu yöntemi kullanmak için önce telefonunuzu ele geçirmeleri gerekecek. Bu yüzden çoğu insan için bu durum bir tehdit arz etmiyor.

Yüzde 95 başarı

Ancak bu yöntemin etkinliği su götürmez bir gerçek. Yaklaşık 2 metre uzaklıktan akıllı telefonla kaydedilen görüntüler üzerinde bu yöntem uygulandığında, 215 kullanıcıyla test edilen 120 farklı desenin yüzde 95’i, ilk 5 denemede doğru şekilde tahmin edildi. Beşinci denemenin ardından sistem otomatik olarak kilitleniyor.

Araştırma ekibi SLR kamera kullanarak 9 metre uzaklıktan kaydedilen videolarda da benzer sonuçlar elde etmeyi başardı. Yani hırsızlar uzak bir noktadan, fark edilmeden sizi takip ediyor olabilir ve telefonunuzu ellerine geçirdiklerinde çok büyük ihtimalle ekran kilidini de açabilirler.

Deseni basit seçin

Eğer desen kilidi yöntemini kullanıyorsanız ve böyle bir saldırının gerçekleşmesinden endişe ediyorsanız (ki bu yersiz bir endişe olur) ‘basit tut’ yöntemini izleyebilirsiniz. Çünkü araştırmacılar, karmaşık desenlerin tahmin edilmesinin çok daha kolay olduğunu gördü. Denemelerin yüzde 97,5’inde, karmaşık desenler ilk denemede doğru şekilde tahmin edilirken, basit desenlerde bu oran sadece yüzde 60’tı.

Bu yöntemin uygulanma ihtimali, bir hırsızın telefon kilidinizi açmak için selfie’nizden parmak izinizi çıkarması kadar düşük olsa da, yine de bunun mümkün olduğunu bilmekte fayda var. Telefonunuzun kilidini açarken dikkatli olun, kimin izlediğini asla bilemezsiniz.

Kaynak: Mashable

Bir kafede oturup telefonunuzun ekran kilidini açarken bir hacker'ın sizi gizlice kameraya aldığını düşünün. Teoriye göre bu hacker el hareketlerinizi bilgisayar görüşü algoritması yazılımı ile analiz ederek, Android telefonunuzu açmak için kullandığınız deseni tahmin edebilir. Üstelik ekranı görmesine bile gerek yok. Açık konuşmak gerekirse böyle bir olayın gerçekleşme ihtimali oldukça düşük. Ancak yine de araştırmacıların yaptıkları denemelerin yüzde 95'inde bu yöntemle telefon kilidini açtıklarını belirtmek gerek. Bu tür bir saldırıdan korunmak için ise kilit desenini basit tutmak etkili bir yöntem olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği