Telefon için hava yastığı

Alman bir öğrencinin geliştirdiği 'AD' adlı cep telefonu kılıfı, telefonun düştüğünü fark edip köşelerinden yay mekanizması çıkararak telefonu koruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cep telefonlarının zarar görmesini engellemek için geliştirilmiş bir çok kılıf var. Bunlar su temasını, kırılmaları ya da çizilmeleri engelleyebiliyor. Ancak bu kılıfları kullanmak istediğinizde telefonun inceliğinden feragat etmeniz gerekiyor. Gün boyu cebinizde taşıdığınız telefonun kalınlığının artması da rahatsızlık verici bir durum.

Alman bir öğrenci, Philip Frenzel, bu sorun için bir çözüm geliştirdi: AD (aktif durdurma) telefon kılıfı. Kılıf telefonun düşmeye başladığını algılayabilen sensörlerle donatıldığı için düşüşü fark edebiliyor ve köşelerinden çıkan dört adet çift taraflı yay sayesinde telefonun yere çarpmasını engelliyor. Yaylar telefonun zeminden sekmesini sağlıyor. Böylece çarpışma, herhangi bir kırık ya da çizik olmadan atlatılıyor.

Engebeli yüzeyde işe yaramayabilir

Kılıf düz yüzeylerde koruma sağlamak için güzel bir çözüm olsa da engebeli, taşlık bir yüzeye düşen telefonları korumakta zorlanabilir. Ürün henüz satışa çıkmış değil ancak Frenzel şimdiden kılıfın patentini aldı ve Alman Mekatronik Topluluğu’ndan bu ürün sayesinde bir ödül bile kazandı.

Kaynak: Business Insider

Alman öğrenci Philip Frenzel tarafından geliştirilen 'AD' (aktif durdurma) adlı cep telefonu kılıfı telefonun düşmeye başladığını algılayabilen sensörlerle donatıldığı için düşüşü fark edebiliyor ve köşelerinden çıkan dört adet çift taraflı yay sayesinde telefonun yere çarpmasını engelliyor. Yaylar telefonun zeminden sekmesini sağlıyor. Böylece çarpışma, herhangi bir kırık ya da çizik olmadan atlatılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği