Tayland kripto paralardan vergi alacak

Tayland, kripto paralardan vergi alan ülkeler listesine ismini yazdırmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tayland’daki düzenleyiciler kripto paralardan vergi almaya başlamayı planlıyor. Nikkei Asian Review tarafından yayımlanan bir habere göre, ülkenin Maliye Bakanı Apisak Tantivorawong ile yapılan bir kabine toplantısında kripto paralarla işlem yapanlardan yüzde 7’ye kadar katma değer vergisi, yüzde 15’e kadar da sermaye kazancı vergisi alınabileceği teklif edildi.

Kripto paralardan vergi almak, hükümetlerin kara para aklamayı ve kripto para alım-satımıyla ilişkilendirilen diğer aktiviteleri engellemesinin yollarından biri.

Geçtiğimiz aylarda, dünya genelindeki birçok hükümet düzenlemeler veya hükümet kısıtlamalarıyla kripto paralar üzerinde daha fazla hakimiyet kurma konusunda ortak bir bilinç geliştirdi. Bu durum özellikle de Asya kıtasında kendini belli ediyor. Hindistan hükümeti ve devlet bankası kripto para alım-satımına karşı çok sayıda uyarı yayınladı. Güney Kore hükümeti çeşitli ICO’lar ve kripto para bozdurmaya karşı yasaklamalar başlattı. Japon ve Çinli yetkililer de kendi ülkelerinde aynısını yapıyor.

Kaynak: Bank Innovation

Tayland Maliye Bakanı Apisak Tantivorawong ile yapılan bir kabine toplantısında, kripto paralarla işlem yapanlardan yüzde 7'ye kadar katma değer vergisi, yüzde 15'e kadar da sermaye kazancı vergisi alınabileceği teklif edildi. Özellikle Asya kıtasındaki hükümetler kripto paralara karşı olumsuz bir tutum sergiliyor. Hindistan, Güney Kore, Japonya ve Çin hükümetleri kripto paralarla ilgili yasaklar getirdi veya getirmeye hazırlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği