Belarus kripto para yasası çıkardı

Belarus, özel sektörün geliştirilmesi ve yabancı yatırımcıların cezbedilmesi için kripto paralarla yapılan işlemleri yasallaştırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Belarus, özel sektörün geliştirilmesi ve Sovyet tarzı ekonominin bazı yönlerinin serbestleştirilerek yabancı yatırımcıların cezbedilmesi için kripto paralarla yapılan işlemleri yasallaştırdı.

Basın açıklamasına göre Başkan Alexander Lukashenko Salı günü hükmü onayladı. Belarus’un aldığı karar, kendi ülkelerinde giderek yoğunlaşan incelemelerden kaçarak kripto para konusunda daha hoşgörülü bir politika izleyen yerler arayan dijital para girişimcilerini cezbetmeyi amaçlıyor. Microsoft’un Belarus ofisi müdürü Anton Myakishev, “Alınan karar Belarus için devrim niteliğinde. Bu karar, endüstrinin gelişiminde bir sıçrama yaşanmasına ve yabancı sermayenin Belarus’a girerek uygun koşullarda çalışmasına imkan sağlayacak.” dedi.

İşlemler beş yıl boyunca vergiden muaf tutulacak

Yasa, kripto para birimleriyle yapılan işlemlerin ve ICO’ların (initial coin offering) yasallaştırılmasını, bunların Belarus borsalarındaki para birimleriyle bozdurulmasını ve önümüzdeki beş yıl içinde bütün alım satım işlemlerinin vergiden muaf tutulmasını kapsıyor. Ayrıca, Belarus hukuk sistemine uyum sağlamakta zorlanan yabancı yatırımcılara kolaylık sağlamak için yerel bilişim şirketlerinin bazı hususlarda İngiliz hukukuna göre faaliyet göstermesine izin verilecek.

Minsk’te yer alan özel bir hukuk şirketindeki kıdemli ortaklardan Denis Aleinikov, “Bu zamana kadar çeşitli hukuki sorunlarla karşılaştık. Batılı bir şirket Belarus merkezli bir şirketi satın aldığında anlaşmayı Belarus dışında yapmaya çalışıyordu. Yatırımcılar Belarus kanunlarıyla uğraşmak istemiyor.” diyor.

Başarılı bir bilişim sektörü

Belarus bilişim sektöründeki önemli yatırımcılardan Viktor Prokopenya, Reuters’a yaptığı açıklamada, alınan son kararın ve diğer tedbirlerin hükümetin bilişim sektörüne tam destek verdiğinin bir kanıtı olduğunu belirtti. Belarus’un yaşadığı ekonomik durgunluğa rağmen ülkenin bilişim sektörü gelişme imkanı buldu. Minsk’te yer alan Belarus Yüksek Teknoloji Parkı‘nda düzinelerce yazılım şirketi faaliyet gösteriyor. Viber messenger adlı uygulama ile popüler video oyunu World of Tanks‘in ardında da Belaruslu yazılım mühendisleri var. Belarus ekonomisinin bu yıl yüzde 1,7 oranında büyüme göstermesi beklenirken Kasım ayında açıklama yapan Uluslararası Para Fonu, hükümet yönetimindeki ağır sanayilerin çağa ayak uydurmaması halinde önümüzdeki birkaç yıl için yıllık büyümenin yüzde 2 civarında kalacağını belirtti.

Kaynak: Reuters

Belarus, özel sektörün geliştirilmesi ve Sovyet tarzı ekonominin bazı yönlerinin serbestleştirilerek yabancı yatırımcıların cezbedilmesi için kripto paralarla yapılan işlemleri yasallaştırdı. Belarus'un aldığı karar, kendi ülkelerinde giderek yoğunlaşan incelemelerden kaçarak kripto para konusunda daha hoşgörülü bir politika izleyen yerler arayan dijital para girişimcilerini cezbetmeyi amaçlıyor. Yasa, kripto para birimleriyle yapılan işlemlerin ve ICO'ların (initial coin offering) yasallaştırılmasını, bunların Belarus borsalarındaki para birimleriyle bozdurulmasını ve önümüzdeki beş yıl içinde bütün alım satım işlemlerinin vergiden muaf tutulmasını kapsıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği