Kaspersky’den ücretsiz antivirüs

Kaspersky, bir süre Rusya, Ukrayna, Belarus, Çin gibi ülkelerde test ettiği ücretsiz antivirüs yazılımını tüm dünyada kullanıma sunmaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kaspersky, bir süre bazı bölgelerde test ettiği ücretsiz antivirüs yazılımını tüm dünyada kullanıma sunmaya karar verdi. Daha önce Rusya, Ukrayna, Belarus, Çin ve bazı kuzey ülkelerinde test edilen yazılım önümüzdeki birkaç ay içinde tüm dünyada kullanılabilecek.

Şirketin ücretli antivirüs yazılımı VPN, Ebeveyn Kontrolü ve Çevrimçi Ödeme Koruması gibi bazı ek özelliklere sahip. Bu özellikler ücretsiz versiyonda bulunmuyor. Daha çok temel koruma işlemlerine odaklanan ücretsiz yazılım, dosyalarınızı ve e-postalarınızı tarayabiliyor, siz web’de gezinirken bilgisayarınızı koruyor ve sisteminize bulaşan herhangi bir kötü amaçlı yazılımı karantina altına alabiliyor.

Reklam geliri değil, veri peşinde

Kaspersky, diğer ücretsiz antivirüs yazılımlarının yaptığı gibi kullanıcılarına bir sürü reklam göstermiyor. Kullanıcı üzerinden reklam geliri elde etmekten ziyade, şirketin amacı bilgisayarınızın sağladığı verilerle, makine öğrenimi algoritmasını geliştirmek.

Ücretsiz yazılım öncelikle ABD, Kanada ve çoğu Asya-Pasifik ülkesinde kullanıma sunulacak. Diğer bölgelerde Eylül-Kasım arasında gerçekleşecek bir dağıtım planı yapılmış. Buna göre Türkiye’deki kullanıcılar, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri ile birlikte, 5-7 Eylül tarihinden itibaren ücretsiz antivirüs yazılımını kullanabilecek.

ABD Kaspersky’ye güvenmiyor

Kaspersky son dönemde ABD’de iş yapmakta zorlanıyor. Şirketin kullanıcı verilerini Rusya’ya verdiği yönünde ortaya çıkan iddiaların ardından ABD’de Kaspersky’ye olan güven azaldı. Şirketin kurucusu Eugene Kaspersky, Rusya ile bir iş birliği olmadığını kanıtlamak için yetkililere yazılımın kaynak kodunu sunmayı teklif etse de ABD yönetimi Kaspersky’yi güvenilir bilişim hizmeti sağlayıcıları listesinden çıkardı.

Kaynak: Engadget

Kaspersky, bir süre bazı bölgelerde test ettiği ücretsiz antivirüs yazılımını tüm dünyada kullanıma sunmaya karar verdi. Daha önce Rusya, Ukrayna, Belarus, Çin ve bazı kuzey ülkelerinde test edilen yazılım önümüzdeki birkaç ay içinde tüm dünyada kullanılabilecek. Daha çok temel koruma işlemlerine odaklanan ücretsiz yazılım, dosyalarınızı ve e-postalarınızı tarayabiliyor, siz web'de gezinirken bilgisayarınızı koruyor ve sisteminize bulaşan herhangi bir kötü amaçlı yazılımı karantina altına alabiliyor. Ücretsiz antivirüs Türkiye'de 5-7 Eylül tarihinden itibaren kullanılabilecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği