56 antivirüs yazılımı gücünde: VirusTotal

Google’ın isteğe bağlı çevrimiçi anti-virüs hizmeti VirusTotal artık bilgisayarların çekirdeğini oluşturan BIOS’un güncelleme dosyalarını da tarayabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

 

Google’ın VirusTotal hizmeti, ücretli ve ücretsiz olmak üzere 56 anti-virüs yazılımının motorunu kullanarak cihazınızdan yüklediğiniz dosyaları ve girdiğiniz web adreslerini zararlı yazılımlara karşı tarayabiliyor. Hizmet artık BIOS kodlarını da siber zararlılara karşı kontrol edebiliyor.

BIOS‘u bilgisayar açıldığında -işletim sistemi yüklenmeden önce- donanım bileşenlerini sisteme tanıtan yazılım olarak tanımlayabiliriz. BIOS normalde bilgisayarlara ek özellik kazandırmak ya da hataları gidermek için güncellenebiliyor. Ancak kullanıcı virüslü bir dosya ile güncelleme yaparsa bilgisayarı korsanlara karşı kapıları açıyor. Günümüzün ileri seviyedeki (teorik olarak işletim sistemi olmadan dahi internete girebilecek) UEFI BIOS’ları bu yüzden kötü niyetlilerin yeni hedeflerinden (Anti-virüs yazılımları BIOS’u tarayamadığı için bilgisayarınızı formatlamak dahi fayda etmiyor).

BONUS BİLGİ: BIOS dosyalarına çalınmalara karşı sistemi uzaktan kilitlemeye yarayan portatif çalıştırılabilir dosyalar da gömülebiliyor.

Google’ın sahibi olduğu VirusTotal’ın yeni sürümü işte bu dosyaları tarayarak sizi güvende tutabiliyor. Artık sisteminizin nüvesine müdahale ederken rahat bir nefes çekebilirsiniz.

VirusTotal isteğe bağlı kullanılabilen anlık bir anti-virüs hizmeti. Sistem, cihazlardan yüklenen dosyaları ve internetteki web sayfalarını 50’nin üzerinde anti-virüs motorunu kullanarak tarayabiliyor. İşletim sistemi ve donanım arasında köprü kuran BIOS güncellenebiliyor. VirusTotal artık bu güncelleme dosyalarını da tarayacak.3 yanıt

 1. doğal taşcı avatarı

  Eş zamanlı olarak tarasa daha iyi olacakmış ama olsun bu da iyi

 2. Abdullah4372 avatarı
  Abdullah4372

  TDK sitesi link canavarlığına devam ediyor.. En iyisi siz el atın.. Yapamıyorlar.. :)

 3. karikatur avatarı

  VirusTotal internet üzerinden zipli dosyaları da tarayabiliyor. Netten indirilen birçok dosyayı bilgisayarda açmadan burada tatarım. Bu esnada şöyle güzel bir özellik de sunar, md5 hash kodundan o dosya virusTotal’da daha önceden tarandı mı taranmadı mı diye de bakar ve tarandıysa tekrardan upload etmenize gerek kalmadan size sonuçları verir. Muhteşem bir UX deneyimi bence.
  Biosla ilgili kısmı kontrol edemedim, bazı ülkelerde aktif olmayabilir ya da ücretli olabilir.

Yorumunuz: