No More Ransom projesi 108 milyon Dolar’ın hacker’lara gitmesini engelledi

Şifreleme yazılımlarından zarar görmüş dosyaları çözmede kullanılan araçlar sunan bir proje, 108 milyon Dolar'ın hacker'lara gitmesine engel oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

No More Ransom projesinin üçüncü yıl dönümünde açıklama yapan Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), No More Ransom portalında sunulan ücretsiz araçlarla dosya indirip şifre çözen kullanıcıların en az 108 milyon Dolar’ın hacker’lara gitmesini önlemiş olduğunu duyurdu. GandCrab fidye yazılımı için sunulan ücretsiz şifre çözme araçlarının bile tek başına 50 milyon Dolar kurtardığı açıklandı.

2016’nın Temmuz ayında hayata geçirilen No More Ransom projesi, 109 farklı fidye yazılımının şifresini çözmede kullanılabilen 82 adet araç sunuyor. Araçların çoğu Emsisoft, Avast ve Bitdefender gibi antivirüs üreticileri tarafından geliştirildi. Ulusal polis ajansları ve Bleeping Computer gibi çevrimiçi toplulukların katkılarını da unutmamak gerek. Projenin en verimli üyesi, 32 farklı fidye yazılım için 32 şifre çözme aracı çıkaran antivirüs üreticisi Emsisoft.

Dünya genelinde 150’den fazla partneri var

Europol, bu zamana dek üç milyondan fazla kullanıcının siteyi ziyaret ettiğini, 200 binden fazla kullanıcının da siteden araç indirdiğini söylüyor. Sitenin dünyanın dört bir yanındaki 188 ülkeden ziyaretçisi var. Proje, Avrupa’da başlamış olmasına rağmen küresel çapta ses getirmiş görünüyor. Europol’ün paylaştığı istatistiklere bakacak olursak sitenin ziyaretçilerinin çoğu Güney Kore, ABD, Rusya, Brezilya ve Hollanda’dan. Hollanda polisi, Kaspersky ve McAfee olmak üzere üç kurucu ortakla yola çıkan No More Ransom projesinin şu anda dünya genelinde 150’den fazla partneri var.

Kaynak: ZDNet

No More Ramsom projesinin üçüncü yıl dönümünde açıklama yapan Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), No More Ransom portalında sunulan ücretsiz araçlarla dosya indirip şifre çözen kullanıcıların en az 108 milyon Dolar'ın hacker'lara gitmesini önlemiş olduğunu duyurdu. 2016'nın Temmuz ayında hayata geçirilen No More Ransom projesi, 109 farklı fidye yazılımının şifresini çözmede kullanılabilen 82 adet araç sunuyor. Europol, bu zamana dek üç milyondan fazla kullanıcının siteyi ziyaret ettiğini, 200 binden fazla kullanıcının da siteden araç indirdiğini söylüyor. Sitenin dünyanın dört bir yanındaki 188 ülkeden ziyaretçisi var.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği