Hindistan kripto paralardan vergi almak istiyor

Hindistan 220 bin kullanıcıyı etkileyecek kripto paralardan vergi alımı konusunu tartışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan Vergi Gelir Departmanı, 17 aylık periyotta 3,5 milyar Dolar değerinde işlem yapıldığını öğrendikten sonra kripto paralarla uğraşan on binlerce kişiye bildirim gönderdi. Reuters’a göre bu durumdan etkilenecek kullanıcı sayısı 200 bin civarında ve işlem hacmi aylık yaklaşık 315 milyon Dolar.

Bu sırada Hindistan hükümeti kripto para yatırımlarını ‘Ponzi Düzeni’ olarak değerlendiren uyarılar yayınladı. Kripto para yatırımcılarının sermaye kazancı üzerinden vergi ödemeleri isteniyor. Ayrıca toplam varlıkları ve fon kaynakları ile ilgili sorular da mevcut. Hindistan daha önce Çin örneğinde olduğu gibi vatandaşlarının offshore borsalarında işlem yapmasından endişe duyuyor.

20 bin Dolar’a kadar yükselen Bitcoin, Kasım ayından bu yana ilk defa 10 bin dolar seviyesinin altına düşmüştü. Amerika’daki finansal ana akımın içine yavaş yavaş sürüklense de ülkeler para biriminin meşrutiyeti konusunda mücadeleye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Güney Kore –ABD ve Japonya’dan sonra en büyük üçüncü kripto para marketi– kripto paralar konusundan yeni düzenlemeler yapmıştı.

Kaynak: Engadget , Reuters

Hindistan Vergi Gelir Departmanı, 17 aylık periyotta 3,5 milyar Dolar değerinde işlem yapıldığını öğrendikten sonra kripto paralarla uğraşan on binlerce kişiye bildirim gönderdi. Reuters'a göre ise bu durumdan etkilenecek kullanıcı sayısı 200 bin civarında ve işlem hacmi aylık yaklaşık 315 milyon Dolar.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği