Talas Belediyesi kendi elektriğini üretmeye başladı

Kayseri'nin Talas Belediyesinin kendi enerji ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, satarak gelir de elde edeceği güneş enerji santrali hizmete girdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Talas Belediyesinin kendi enerji ihtiyacını karşılamasının yanı sıra satarak gelir de elde edeceği 1 megavat gücündeki Süleymanlı Mahallesine kurulu güneş enerji santrali düzenlenen törenle hizmete girdi. Törende konuşan önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu’ya böyle bir hizmeti ilçeye kazandırdığı için teşekkür ederek sözlerine başladı.

Yıldız, “Türkiye enerji bağımlılığı konusunda uzun yıllardır çalışma yapıyor. Bu çalışmalarla dışa olan bağımlılığımız azalmak üzere. Burada kamu-özel sektör marifetiyle gerçekleştirilen 1 megavatlık güneş enerji santralini şöyle bir mukayese edelim. 1956 yılında Sızır’a kurulan santral, 1926 yılında Bünyan’a kurulan santralle enerji miktarı bakımından hemen hemen denk. Teknik ve malzeme ilerledikçe inşallah Talas’ın ve Kayseri’nin de farklı yerlerine böyle santraller kurulmuş olacak. Buradan üretilen elektriğin sisteme satılmasıyla genel bütçeden alınan para belediyemizin bütçesine giriyor. İki hafta önce Konya Karapınar’da buradakinin 500 katından daha büyük bir tesisin ihalesi yapıldı. O tesis dünyanın en büyük güneş enerji tesislerinden biri olacak. Oradan üretilen elektriğin sisteme satış fiyatı, buradaki sistemden üretilen elektriğin satış fiyatının yarısı kadar. Yani Talas Belediyesi bu açıdan da karlı bir işlem yapmış oluyor.” dedi.

Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ise, Süleymanlı Mahallesine 3 yıl önce projelerini anlattıklarını anımsatarak, “Şimdi birçok projeyi hayata geçirmenin huzuru ve mutluluğu içindeyiz. İnşallah bundan sonra da daha güzel projeleri Talas’a kazandıracağız.” ifadelerini kullandı.

Yeni projeler de yolda

Güneş enerji santrali için İller Bankası’ndan kredi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan hibe kullandıklarını anlatan Başkan Palancıoğlu şunları söyledi: “Yaptığımız çalışmalar örnek olacak nitelikte. Merkezdeki mahallelerimizin yanında kırsaldakilere de hizmetlerimizle aradaki farkı kapatıyoruz. Kırsal mahallelerimize kilitli parke, yol, asfalt gibi hizmetlerin yanında sosyal ve kültürel hizmetler de götürüyoruz. Süleymanlı Mahallemize yaptığımız güneş enerji santrali hizmeti mahallemize istihdam da sağlayacak. Ayrıca bu mahallemize farklı bir sürpriz hizmetimiz daha olacak. Gençlerimize futbol sahası sözümüzü yerine getireceğiz. İkinci olarak da içinde çocuk parkı bulanan bir mesire alanı gerçekleştireceğiz.”

Başkan Palancıoğlu, “Buradan elde edilecek enerji Talas Belediyesinin tüm park bahçe ve binalarının enerjisini karşılayacağı gibi, yıllık ortalama 200 bin Lira de gelir getirecek. Bu hizmet 30 yıllık enerji ihtiyacımızı karşılayacak. Gece gündüz iyi bir ekiple Türkiye’ye örnek olacak projelere imza atıyoruz.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından tesis kurdele kesimiyle ve edilen dualarla hizmete girdi.

Kaynak: Talas Belediyesi

Talas Belediyesinin kendi enerji ihtiyacını karşılamasının yanı sıra satarak gelir de elde edeceği 1 megavat gücündeki Süleymanlı Mahallesine kurulu güneş enerji santrali düzenlenen törenle hizmete girdi. Törende konuşan önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner Yıldız "Teknik ve malzeme ilerledikçe inşallah Talas’ın ve Kayseri’nin de farklı yerlerine böyle santraller kurulmuş olacak. Buradan üretilen elektriğin sisteme satılmasıyla genel bütçeden alınan para belediyemizin bütçesine giriyor. İki hafta önce Konya Karapınar’da buradakinin 500 katından daha büyük bir tesisin ihalesi yapıldı. O tesis dünyanın en büyük güneş enerji tesislerinden biri olacak." şeklinde konuştu.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği