Tacizle mücadele aracı olarak Instagram

Amsterdam'da yaşayan 20 yaşındaki Noa Jansma, kendisini taciz eden erkeklerle çektiği selfieleri @dearcatcallers adlı Instagram hesabında paylaşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cinsiyetimiz ne olursa olsun, laf atıldığında hepimiz rahatsız oluruz. Amsterdam’da yaşayan 20 yaşındaki Noa Jansma, bu duruma dikkat çekmek için harekete geçti. Jansma, @dearcatcallers adlı Instagram hesabında kendisini taciz eden insanlarla çektiği selfieleri paylaşıyor. İlk gönderisinde, yaptığı şeyin kendisine güç verdiğini anlatarak “Laf atan kişiyle selfie çekince hem objeleştirilen hem de objeleştiren kişiyi aynı karede görmek mümkün oluyor. Laf atanların önünde durup fotoğraf çeken obje olarak ben, bu projenin yarattığı karşı gücü temsil ediyorum.” diyor.

Hesabı başkalarına verecek

Laf atan erkeklerin fotoğraf çektirmeye istekli olmasının sebebi ise, davranışlarının aslında uygun olduğunu zannetmeleri. Jansma, fotoğrafları paylaşırken açıklama kısmına erkeklerin laf atarken söylediği uygunsuz şeyleri yazıyor. Örneğin birileri “Bebeğim! Bebeğim!” derken bir başkası “Ben sana yapacağımı bilirdim…” demiş. Jansma, bu projeye Ağustos’un sonuna doğru başladı. Şimdi ise Instagram hesabını başka kadınlara vererek onların da kendilerini rahatsız eden insanlar yüzünden yaşadıkları tecrübeleri paylaşmalarını amaçlıyor.

Kaynak: Mashable

Cinsiyetimiz ne olursa olsun, laf atıldığında hepimiz rahatsız oluruz. Amsterdam'da yaşayan 20 yaşındaki Noa Jansma, bu duruma dikkat çekmek için harekete geçti. Jansma, @dearcatcallers adlı Instagram hesabında kendisini taciz eden erkeklerle çektiği selfieleri paylaşıyor. İlk gönderisinde, yaptığı şeyin kendisine güç verdiğini anlatarak "Laf atan kişiyle selfie çekince hem objeleştirilen hem de objeleştiren kişiyi aynı karede görmek mümkün oluyor. Laf atanların önünde durup fotoğraf çeken obje olarak ben, bu projenin yarattığı karşı gücü temsil ediyorum." diyor. Jansma, bu projeye Ağustos'un sonuna doğru başladı. Şimdi ise Instagram hesabını başka kadınlara vererek onların da kendilerini rahatsız eden insanlar yüzünden yaşadıkları tecrübeleri paylaşmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği