Sosyal medyanın en görünür markaları

Sosyal medya gözlem şirketi Brandwatch'un araştırmasına dayanarak hazırlanan grafik, sosyal medyada görünürlüğü en fazla olan markaları sıralıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sosyal medyanın son on yılda yaşadığı yükseliş, markalara ve şirketlere müşterileriyle etkileşime girmenin yeni yollarını sundu. Instagram gibi platformlarda milyonlarca ‘takipçi’ye ulaşma ihtimali, piyasalara daha önce eşi benzeri görülmemiş bir marka yaratma gücü verdi.

Üstelik markalara sosyal medyada kar sağlayan tek şey kendi içerikleri değil. Selfie kültürünün yanı sıra ‘influencer‘ların sayısının artması markaların kendilerini göstermelerine imkan sağlıyor. Hatta pek çok durumda para ödemeleri bile gerekmiyor. Sosyal medya gözlem şirketi Brandwatch’un yaptığı araştırmaya dayanarak oluşturulan grafik, logolarının fotoğraflarda görünme sayısına bağlı olarak Instagram ve Twitter’da en görünür olan markaları sıralıyor.

Markaların göründüğü ortalama aylık Instagram/Twitter fotoğraflarının sayısı

21. yüzyılla birlikte gelen yediğimiz şeyin fotoğrafını çekme ihtiyacı, McDonald’s’ın grafikte birinci sıraya yerleşmesine sebep olmuş gibi duruyor. Ortalama bir ayda, McDonald’s logosu Twitter ve Instagram’da paylaşılan yaklaşık 900 bin fotoğrafta görünüyor. Grafikte iki ve üçüncü sıraya yerleşen Nike ve Adidas ise, başarısını sosyal medyada selfie paylaşmayı seven profesyonel atlet ve sporculara borçlu olsa gerek.

Kaynak: Statista

Sosyal medya gözlem şirketi Brandwatch'un araştırmasına dayanarak oluşturulan grafik, sosyal medyada görünürlüğü en fazla olan markaları sıralıyor. En başta, muhtemelen 21. yüzyılla birlikte gelen yediğimiz şeyin fotoğrafını çekme ihtiyacının bir sonucu olarak McDonald's yer alıyor. Ortalama bir ayda, McDonald's logosu Twitter ve Instagram'da paylaşılan yaklaşık 900 bin fotoğrafta görünüyor. Grafikte iki ve üçüncü sıraya yerleşen Nike ve Adidas ise, başarısını sosyal medyada selfie paylaşmayı seven profesyonel atlet ve sporculara borçlu olsa gerek.

2 Yorum

  • Türk kahvesine standart bir fincan geliştirilse, logolu bir fincan. Sıralamada illa ki yer bulurdu. Öğrencisi, çalışanı, ev hanımı, genci yaşlısı içiyor bunu. Serdar efendi kahveleri.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği