Tablet satışları hızla düşüyor

2010-2014 arasında çok ciddi patlama yaratan tablet satışları son iki yıldır düzenli olarak düşüş gösteriyor. Tabletlerin geleceği belirsizliğini koruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Steve Jobs 2010’da ilk iPad’i tanıtırken bu cihazın bilişim dünyasının geleceği olacağını iddia etmişti. Herkes tabletleri akıllı telefon ve bilgisayar arası bir cihaz olarak görmüş ve gelecekte her iki platformun da yerini tabletlerin dolduracağı düşünülmüştü.

Beklenen olmadı ve tablet satışları her yıl düşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl en fazla tablet satan beş şirket arasında sadece ikisi bir önceki yıla göre satışlarını artırmayı başardı. Tablet satışlarında sektör lideri konumunda olan Apple ve Samsung’un satışları sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 28 düşüş gösterdi. Amazon ve Huawei ise halen satışlarını artırabilen iki şirket. Huawei’nin bu yılın ilk çeyreğindeki satışları 2015’e göre yüzde 82 yükseldi. Amazon’un satışları ise yüzde 5400’den fazla (54 kat) artış göstererek inanılmaz bir büyüme kaydetti.

tablet
Yıllara göre iPad satış büyümesi

Dell havlu attı

Geçtiğimiz yıllarda başarılı tabletleriyle dikkat çeken Dell, bu yıl tablet üretimini durdurma kararı aldığını açıkladı. Dell’in pek çok uzman tarafından övgüyle karşılanan Venue 8 7000 modeli beklenenin çok altında satıldı. Bu sektörde adından yeterince söz ettiremeyen Dell, başarılı ürünlere sahip olmasına rağmen sektörden çekilmeye karar verdi.

Tablet satışlarının düşmesinin sebebi olarak Apple CEO’su Tim Cook, bu cihazların daha önce tahmin edilenden daha az yenilenmeye ihtiyaç duyması olduğunu öne sürdü. Gerçekten de tabletler laptoplar kadar ağır olmamasına rağmen çok az taşınan cihazlar olarak kullanılıyor. İnsanlar genellikle tableti akşam eve geldiklerinde koltukta ya da yatakta kullanıyor. Bu da bu cihazların çok az yıpranmasına sebep oluyor.

Elimizdeki tabletlerden memnunuz

Ayrıca tabletlerin kullanım amacı genellikle internette gezinmek, video izlemek ya da kitap okumak gibi basit işlemler oluyor. Bu sebeple tablet performansının yetersiz kalması çok karşılaşılan bir durum değil. 3-4 yıl önce satın alınan tabletler halen geçerliliğini koruyor. Yani aslında tablet satışlarının düşmesinin sebebi kullanıcıların tabletleri sevmemesi değil. Aksine herkes elindeki tabletten memnun olduğu için yenisini satın almaya ihtiyaç duymuyor.

Her üretici her yıl daha yüksek performanslı ürünler piyasaya sürüyor ancak kullanıcılarda böyle bir beklenti oluşmadığı için bu ürünler fazla alıcı bulamıyor. Öte yandan düşük ücretli tablet pazarı hala hareketliliğini koruyor. Satışlarını geçtiğimiz yıla göre artıran şirketler bu pazara hitap ediyor. Amazon’un 54 kat büyüyen tablet satışlarının ardında ürettiği 50 dolarlık küçük Fire Tablet’lerin başarısı bulunuyor. Bu tabletlerin fiyatı o kadar ucuzdu ki Amazon bu ürünü 6’lı paketler halinde ‘5 alana 1 bedava’ kampanyası ile sattı.

Amazon’un en pahalı Fire tableti 230 dolarlık 10 inçlik modeli. En ucuz iPad ise 270 dolardan başlıyor. Görünen o ki insanlar tabletleri acil ihtiyaç olarak görmüyor ve bu ürünler için çok fazla para harcamak istemiyor. Ancak yeterince ucuz olduğunda herkes elinde bir tablet bulundurmayı düşünüyor. Yani tabletlerle şu anda ne yapacağımıza karar verebilmiş değiliz ancak hayatımızda yer almaya devam edecekleri belli gibi duruyor. Tablet almak isteyecek pek çok insanın halihazırda tableti bulunduğunu düşündüğümüzde bir süre sonra bu cihazların yenilenme sürecine göre tablet piyasasının da düzene oturacağını tahmin etmek mümkün.

dell-venue-8-9Steve Jobs'un geleceğin bilişim cihazı olarak tanımladığı ve bir dönem hem akıllı telefonları hem de bilgisayarları ortadan kaldıracağı düşünülen tabletler günümüzde sadece internette gezinmek, video izlemek ve kitap okumak için kullanılıyor. Son iki yıldır satışları git gide düşen tabletlerin tahmin edilenden çok daha seyrek olarak yenilenmesi, piyasada durgunluk oluşmasına sebep oldu. Dell gibi bazı büyük şirketler tablet üretiminden çekildiğini açıklarken, düşük performanslı ucuz tabletler halen geçerliliğini koruyor.

2 Yorum

  • Tabletler en iyi okuma kaynagi iken iletisimi cift yonlu kullanma konusunda bilgisayarlarin gerisinde kaliyor. Sahsen ogrenme amacli aktivitelerde tablet bir an olsun elimden dusmezken calismaya asladigimda klavye kullanma zorunlulugu bilgisayara mahkum ediyor. Yoksa bilgisayarla hic isim olmayacak.Tableyin gelecegin vazgecilmesi olacagina hic suphe etmiyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği