Tablet pazarı küçülmeye devam ediyor

Tablet satışlarının zirveye veya doygunluğa ulaştığını söylemek yanlış olmaz. Geçen seneki düşüşten beri tablet satışlarında hala yüzler gülmüyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tablet satışlarının zirveye veya doygunluğa ulaştığını söylemek yanlış olmaz. Geçen seneki düşüşten beri tablet satışlarında hala yüzler gülmüyor. Araştırma şirketi IDC’nin en son rakamlarına göre, dünya genelindeki tablet satışı 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 8,5’lik düşüş yaşayarak 36,2 milyon adet oldu. Statista’nın grafiğinde gösterildiği üzere, bu da on çeyrek boyunca git gide azalan büyüme rakamlarına ve 2012 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana yaşanan en düşük satış rakamlarına denk geliyor.

IDC’nin belirttiğine göre, buradaki düşüş, ‘iPad’ gibi ‘Slate’ (olarak adlandırılan) geleneksel tabletlerden kaynaklanıyor. Tablet satışlarını büyük ekranlı akıllı telefonların ve ‘dönüştürülebilir’ dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarların yükselişi, şirketlerin birbirlerini tekrarlayan tasarımları, belli bazı tabletlerin iyi kullanılması ve/veya kullanılmaması nedeniyle düzenli güncelleme gerektirecek kadar çok eskimemesi gibi pek çok nedenin de etkilediği düşünülüyor. Öte yandan klavye ile kullanılabilen iPad Pro veya Microsoft Surface Pro gibi ‘ayrılabilir’ tabletler de var. Bu cihazlar her çeyrekte büyüyor, ancak sıradan tabletlere göre biraz daha pahalılar. Apple’ın yakın gelecekte uygun fiyatlı iPad’ini piyasaya çıkarması halinde, tablet pazarını nasıl etkileyeceğini göreceğiz. Ancak şu an için, tabletler, kişisel bilgisayarların yerini almaktan oldukça uzak; sadece onları etkileme noktasında gibi görünüyor.

Kaynak: Business Insider

Tablet satışlarının zirveye veya doygunluğa ulaştığını söylemek yanlış olmaz. Geçen seneki düşüşten beri tablet satışlarında hala yüzler gülmüyor. Araştırma şirketi IDC’nin en son rakamlarına göre, dünya genelindeki tablet satışı 2017 yılının ilk çeyreğinde yüzde 8,5 düşerek 36,2 milyon adet oldu. IDC’nin belirttiğine göre, buradaki düşüş, ‘iPad’ gibi geleneksel ‘Slate’ (olarak adlandırılan) tabletlerden kaynaklanıyor. Tablet satışlarını büyük ekranlı akıllı telefonların ve ‘dönüştürülebilir’ dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarların yükselişi, şirketlerin birbirlerini tekrarlayan tasarımları, belli bazı tabletlerin iyi kullanılması ve/veya kullanılmaması nedeniyle düzenli güncelleme gerektirecek kadar çok eskimemesi gibi pek çok nedenin de etkilediği düşünülüyor.Bir yanıt

Yorumunuz: