Tablet ve PC satışları geriliyor

2015 ve 2016'nın ilk çeyreğine dair veriler incelendiğinde, dünya genelinde hem tablet hem de bilgisayar satışında ciddi azalmalar gözlemleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya genelinde son birkaç yıldır tablet satışları düşüş gösteriyor. 2010 yılında tablet piyasası hakkında tahminde bulunan araştırma şirketi Gartner, 2015’e gelindiğinde dünya çapında yıllık 300 milyon tablet satılacağını ve bunların yarısının Apple iPad olacağını öngörmüştü. 2015’e dair gelen son rakamlara bakıldığında bu tahminin üçte bir oranında yanıldığı görülüyor.

2015’te toplamda 207 milyon adet tablet satıldı ve bunların sadece 50 milyonu iPad’di. Tabloya bakıldığında iPad satışlarının 2013 yılında tavan yaptığı ve o andan itibaren düşüşe geçtiği görülüyor. Bunun en önemli sebebi şüphesiz ‘phablet‘ olarak adlandırılan büyük ekranlı akıllı telefonlar. 4,7 inç telefon satın alan kullanıcılar, eski tabletlerini yenileme ihtiyacı duymadı. Bu sebeple tablet satışları yavaşladı.

apple-ipad-shipments-by-year-01

Bilgisayar satışları da etkilendi

Ayrıca klavye takılarak hem tablet hem de dizüstü olarak kullanılabilen cihazlar son dönemde oldukça popülerleşti. Tüketiciler klavyeli cihazlara yönelince bundan hem tablet hem de bilgisayar satışları etkilendi. Gartner’ın verilerine göre 2016’nın ilk çeyreğinde bilgisayar satışları, 2015’in ilk çeyreğine göre yüzde 9,6 geriledi. Bu çeyrek, bilgisayar satışlarının peş peşe gerilediği altıncı çeyrek oldu. Ayrıca bu çeyrekte bilgisayar satışları 2007’den bu yana ilk kez 65 milyon adetin altına düştü.

Bu düşüşün sebepleri konusunda farklı görüşler var. Geçen yılın sonunda tatil döneminde elektronik cihazlarda yapılan indirimler sebebiyle bilgisayar satın almayı düşünen pek çok kullanıcının bu dönemde alışveriş yapması, sonraki çeyreği olumsuz etkiledi. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde yerel para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesi de tüketicilerin alım gücünü düşürdü. Klavyeli tablet satışları bilgisayar satışlarının da düşmesine sebep olurken, eski Windows kullanıcılarının Windows 10’a ücretsiz olarak geçebilmesi de yeni bilgisayar satın almak için bir sebebi daha ortadan kaldırmış oldu.

Araştırma şirketleri yıl sonuna doğru Windows 10’un yaygınlaşmasıyla bilgisayar satışlarında artış gerçekleşmesini bekliyor. Ancak hem tablet hem de bilgisayar satışları düşerken akıllı telefon satışlarının hızla artması, bu teknolojinin kullanım kolaylığı ve taşınabilirliğe göre şekillendiğini gösteriyor. Bir zamanlar çok düşük özelliklere sahip olan cep telefonları artık ortalama bir laptop kadar güçlü ve hızlı. Kişisel kullanım için gerekli olan özellikler akıllı telefonlara sığdırılınca artık bilgisayarların kasalarına ihtiyaç duyulmuyor. Bilgisayarların ekran ve klavye gibi kullanım kolaylığı sağlayan özellikleri ise alternatif çözümlerle akıllı telefonlara adapte ediliyor. Tüm bu veriler bildiğimiz anlamda bilgisayarların gelecekte sadece profesyonel amaçlı kullanımla sınırlı kalacağına işaret ediyor.

Dünya genelinde tablet ve bilgisayar satışları düşüş eğilimi gösterirken, klavyeli tabletler ve akıllı telefonlar tüketicilerin yeni gözdesi. 2015 yılında tablet satışı tahmin edilenin çok çok altında kaldı. Bilgisayar satışları ise 2016'nın ilk çeyreğinde 2007 rakamlarına geriledi.

1 Yorum

  • Genel anlamda gsm uzerinden saglanan internet hizmetinin bant genisliginin ve kapsama alaninin artmasinin da etkisi olabilir mi ?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği