Sürücüsüz araçları alt etmenin yolu

Bir grup araştırmacı, çeşitli yöntemlerle sokak tabelalarını değiştiren kişilerin sürücüsüz araçların yapay zeka sistemini yanıltabileceğini ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir grup araştırmacı, sokak tabelalarını değiştiren kötü niyetli birinin sürücüsüz araçların kafasını karıştırarak yanlış kararlar almalarını sağlayabileceğini ve yolcuların hayatlarını tehlikeye atabileceğini fark etti. Kötü niyetli bir saldırgan, yeni bir poster bastırıp sokaktaki bir tabelanın üzerine yapıştırabilir ya da tabelanın üzerine farklı etiketler yapıştırıp sürücüsüz aracı yanıltarak o işaretin başka bir işaret olduğunu düşündürebilir.

Yukarıda bahsedilen ilk durum sadece sürücüsüz araçlar için geçerli değil, insanların da kafasını karıştırabilir. İkinci durum ise sadece sürücüsüz araçları etkileyebilir.

 

Defaced street signs

Örneğin yukarıdaki görseller, araştırmacıların sürücüsüz araçları yanıltmak için tasarladığı sokak tabelası vandallığını örnekliyor. Soldan ilk resimdeki ‘love’ ve ‘hate’ kelimeleri, sürücüsüz aracın yapay zeka sisteminin tabelayı ‘Dur’ şeklinde değil de ’45 Hız Limiti’ şeklinde algılamasına sebep oluyor. İkinci ve üçüncü görsellerdeki etiketler ve yazılar da aynı şeye sebep olabiliyor fakat bu iki görsel için oran ilk resmin sebep olduğu şekilde yüzde 100 değil, yüzde 67. Dördüncü görselde görüldüğü gibi üzerine başka bir görsel yapıştırılan tabela ise sürücüsüz aracın yapay zeka sisteminin tabelayı ‘Sağa Dön’ şeklinde değil ‘Dur’ olarak algılamasına sebep oldu.

Bazı önlemler alınabilir

Sürücüsüz araçlar yaygınlaştıkça, dünyanın her yerindeki sokak tabelalarını dış etkenlerden korumak zorunlu bir görev haline gelecek. Araştırmacılar, bu tür kötü niyetli dış etkenlerden korunmak için tabelalarda yapışmayı önleyici materyal kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca araba satıcılarının da yapay zeka sistemlerini iyi düzenlemesi gerekiyor. Öte yandan, belirli yollarda bazı işaretlerin kullanılmasına gerek yok. Örneğin otobanda ‘DUR’ tabelasına ihtiyaç olmaması gibi.

Bu araştırma sürücüsüz araçların hack’lenebileceğini ya da sistemlerinin yanıltılabileceğini gösteren ilk araştırma değil elbette. Security Innovation, Inc.’de güvenlik araştırmacısı olarak çalışan Jonathan Petit, 2015 yılında herhangi bir sürücüsüz araçtaki LiDAR sensörlerinin ev yapımı basit bir elektronik aparatla kolayca yanıltılabileceğini ve aracın ani şekilde durdurulabileceğini göstermişti.

Kaynak: Bleeping Computer

Bir grup araştırmacı, sokak tabelalarının değiştirilerek sürücüsüz araçların yapay zeka sisteminin yanıltılabileceğini fark etti. Kötü niyetli bir saldırgan, yeni bir poster bastırıp sokaktaki bir tabelanın üzerine yapıştırabilir ya da talebanın üzerine farklı etiketler yapıştırıp sürücüsüz aracı yanıltarak o işaretin başka bir işaret olduğunu düşündürebilir. Sürücüsüz araçlar yaygınlaştıkça, dünyanın her yerindeki sokak tabelalarını dış etkenlerden korumak zorunlu bir görev haline gelecek. Araştırmacılar, bu tür kötü niyetli dış etkenlerden korunmak için tabelalarda yapışmayı önleyici materyal kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca araba satıcılarının da yapay zeka sistemlerini iyi düzenlemesi gerekiyor. Ayrıca belirli yollarda bazı işaretlerin kullanılmasına gerek yok. Örneğin otobanda ‘Dur’ tabelasına ihtiyaç olmaması gibi.Bir yanıt

  1. Ak8 avatarı
    Ak8

    Tam ortadaki kocaman STOP yazısını ayırt edemeyen bir sistemden güvenli sürüş diye bahsedilemez, yanlış biliyor olabilirim görüntü işleme yazılımları düşündüğüm gibi olmayabilir fakat bazı basit durumların bu tip sorunlara yol açması gayet gülünç. Önerim araç sensörlerine ek yollardaki tabelaların yazılımlara önceden yedirilmesi.

Yorumunuz: