Sürücüsüz araçlar kasko bedelini düşürebilir

Britanyalı araç sigortası şirketi Direct Line, Tesla kullanıcılarından aracın otopilot sistemini kullananlara yüzde 5’lik bir indirim teklif ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Britanya’nın en büyük araç sigortası şirketi Direct Line, Britanya’daki Tesla kullanıcılarından aracın otopilot sistemini kullananlara yüzde 5’lik bir indirim teklif ediyor. Amaç ise kazaları azaltacağı düşünülen otopilot sisteminin kullanımını teşvik etmek.

Şirket temsilcileri tarafından da onaylanan hamle, tam da Tesla’nın internet bağlantılı araçların istatistiksel olarak daha güvenli olduğunu sigorta şirketlerine kanıtlamaya çalıştığı bir dönemde yapılmış oldu. Direct Line, otopilot sisteminin yapılan indirimleri haklı çıkaracak bir güvenlik artışı sağladığını söylemek için çok erken olduğunu belirtti.

Direct Line, Tesla tarafından kendisine verilen sigorta poliçelerini müşterilere satıyor. Daha sonra Tesla, Direct Line’ın sigorta fiyatını belirlemesine yardımcı olmak için araçlarının özellikleri ve imkanlarıyla ilgili bilgi sağlıyor. Tesla’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, otopilot özelliklerinden bazıları; trafiğin durumuna göre aracın hızını ayarlamak, sürücüye sormadan otomatik olarak şerit değiştirmek ve hatta kendi kendini park etmek. Ayrıca araca komut verilerek garaja gitmesi veya garajdan çıkması sağlanabiliyor.

Sürücünün yaşı ve tecrübesi indirim açısından önemli

GlobalData’da hesap uzmanı olarak çalışan Daniel Pearce, “Otopilot sisteminin kullanımından itibaren bütün Tesla modellerinin kaza oranı yüzde 40 azaldı. Fakat araç sahipleri Tesla’larını sigortalamak istediğinde kaza oranlarındaki azalmanın fiyatlandırmaya yansımadığını görüyoruz. Sigortacılık sektörü bu gelişmelere yavaş yavaş ayak uyduracaktır.” diyor. Direct Line, sunulan indirimin Tesla sürücüsünün yaşı ve tecrübesi gibi çeşitli unsurlara göre belirlendiğini söylüyor. Tesla şu anda Britanya’da kaç tane otonom özellikli aracı olduğunu açıklamadı fakat raporlar 4 bin 500’den fazla olduğuna işaret ediyor.

Kaynak: Reuters

Britanya’nın en büyük araç sigortası şirketi Direct Line, Britanya’daki Tesla kullanıcılarından aracın otopilot sistemini kullananlara yüzde 5’lik bir indirim teklif ediyor. Amaç ise kazaları azaltacağı düşünülen otopilot sisteminin kullanımını teşvik etmek. Direct Line, otopilot sisteminin yapılan indirimleri haklı çıkaracak bir güvenlik artışı sağladığını söylemek için çok erken olduğunu belirtti. GlobalData’da hesap uzmanı olarak çalışan Daniel Pearce, “Otopilot sisteminin kullanımından itibaren bütün Tesla modellerinin kaza oranı yüzde 40 azaldı. Fakat araç sahipleri Tesla’larını sigortalamak istediğinde kaza oranlarındaki azalmanın fiyatlandırmaya yansımadığını görüyoruz. Sigortacılık sektörü bu gelişmelere yavaş yavaş ayak uyduracaktır.” diyor.Yorumunuz: