Sürdürülebilirliği bir adım öteye taşıyan otel

Oslo merkezli Snøhetta adlı şirketin yeni otel konseptinde her şey çevreyle ve güneşle daha uyumlu olacak şekilde tasarlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa’nın ilk su altı restoranını inşa etme planıyla duyduğumuz Snøhetta şirketi, Kuzey Kutup Dairesi’ne yakın bir yerde dünyanın ilk enerji pozitif otel konsepti olan ‘Svart’ı kurma planını açıkladı. Sıradan bir otelle karşılaştırıldığında Svart yıllık enerji tüketimini yüzde 85 azaltmakla kalmayıp kendi enerjisini üretiyor. Otelin yuvarlak şekli panoramik manzara ve doğayla doğrudan bağlantı sunuyor.

Otelin inşası bölgenin ‘fiskehjell’ (balık kurutmak için kullanılan A harfi şeklindeki ahşap yapı) adı verilen geleneksel mimarisine ve ‘rorbuer’ adı verilen, balıkçılar tarafından kullanılan geleneksel sezonluk evlere atıfta bulunuyor. Bu noktada ‘rorbuer’ referansı binanın suya dayanıklı ahşaptan yapılan taşıyıcı kısımlarına tekabül ediyor. Bu direkler binaya minimal bir ayak izi kazandırıyor.

Otelin direkleri yaz aylarında gezinti yeri görevi görürken kış aylarında botları ve kanoları koymak için kullanılabilir. Otelin bulunduğu bölgeye botla gelinebileceği gibi yakınlardaki Bodø kasabasından otele ürettiği kadar enerji kullanan botlarla sefer yapılması da planlanıyor.

Her şey güneşe göre konumlandırıldı

Çevresel bakış açısıyla bakıldığında, otelin enerji pozitif olduğuna emin olmak için birtakım stratejiler geliştirildi. Öncelikle Snøhetta enerji üretimini en üst noktaya çıkarabilmek için bu bölgenin yıl boyunca ne kadar güneş radyasyonu aldığını gösteren kapsamlı bir harita çıkardı. Bu çalışmanın sonucu otelin yuvarlak şekli, otel odalarının, restoranların ve balkonların konumu açısından önem arz ediyor zira bütün bunlar gün ve mevsimler esnasında güneş enerjisinden faydalanacak şekilde stratejik olarak yerleştirildi.

Ayrıca otelin çatısı karbon ayak izini daha da azaltan, temiz hidrolik enerjiyle üretilen güneş panelleriyle kaplı. Bölgede yaşanan uzun yaz gecelerinden ötürü, buradaki yıllık güneş enerjisi üretimi daha güneye doğru olan yerlerde üretilen enerjiden daha fazla oluyor. Otelin cepheleri, güneşin gökyüzünde yüksek konumda olduğu yaz mevsiminde güneşin etkisini azaltmayı sağlıyor. Böylece yapay soğutma sistemine ihtiyaç kalmıyor. Güneşin daha alçak konumda olduğu kış aylarındaysa, otelin geniş camları sayesinde, güneşin doğal termal enerjisinden mümkün olduğunca fazla yararlanılıyor. Otelin inşasında ahşap kullanılması binanın çevresel etkisini en aza indirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca inşaat çeliği ya da beton gibi fazlaca enerji tüketen materyallerin kullanımından olabildiğince uzak duruldu.

Kaynak: Design Boom

Snøhetta, Kuzey Kutup Dairesi'ne yakın bir yerde kurulacak dünyanın ilk enerji pozitif otel konsepti olan Svart'ı duyurdu. Çevre ve güneşe uyumlu şekilde tasarlanan otel sürdürülebilirlik fikrini bir adım öteye taşıyor. Örneğin enerji üretimini en üst noktaya çıkarabilmek için bölgenin yıl boyunca ne kadar güneş radyasyonu aldığını gösteren kapsamlı bir harita çıkarıldı. Bu çalışmanın sonucu otelin yuvarlak şeklini, otel odalarının, restoranların ve balkonların konumunu belirledi. Bütün bunlar gün ve mevsimler esnasında güneş enerjisinden faydalanacak şekilde stratejik olarak yerleştirildi. Ayrıca, bölgede yaşanan uzun yaz geceleri düşünülerek otelin cepheleri yaz aylarında güneşin etkisini azaltarak ayrıca bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulmamasını sağlayacak şekilde inşa edildi. Benzer şekilde, otelin geniş camları sayesinde güneşin alçak konumda olduğu kış aylarında güneşten mümkün olduğunca fazla yararlanılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği