Güneş panelleriyle kaplı ada oteli: Kudadoo

Yuji Yamazaki Architecture tarafından Maldivler'de hazırlanan Kudadoo adlı ada oteli tüm enerjisini güneş panelleriyle kaplı çatısından alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

New York merkezli mimarlık stüdyosu Yuji Yamazaki Architecture (YYA) Maldivler’de Kudadoo adlı bir özel ada projesi hazırladı. Lhaviani mercan adasında açılan Kudadoo, sürdürülebilirliğe odaklı yapısıyla dikkat çekiyor. Lüks tatil merkezi, etkileyici güneş enerjili çatısıyla kolayca tespit edilebiliyor. Ada tesisini oluştururken YYA güneş panellerini adanın genel tasarımına entegre etmek ve böylece sürdürülebilir turizmde nelerin mümkün olduğunu göstermek istemiş.

“Güneş panelleri bilgilendirici ve ikna edici olmalı”

Şirket “Geleneksel olarak Maldivler’de güneş panelleri gizli alanlara yerleştiriliyor ve başka bir amacı bulunmuyor. Ama Kudadoo’da fotovoltaik çatının görünür olması ve mekanın ikonu haline gelmesi amaçlandı. Güneş enerjili konseptler üretken oldukları kadar bilgilendirici ve ikna edici de olmalılar. İlk bakışta ziyaretçiler güneş panelli çatının boyutlarını görebiliyor ve bunun sayesinde hizmet veren tesisin ölçeğiyle ilişkisini anlayabiliyor. Yaklaştıkça binanın tasarımının açısıyla sadece enerji üretimini en üst seviyeye çıkarmakla kalmadığını, aynı zamanda paneller arasındaki boşluktan gelen güneş ışığıyla, gündüz aydınlatma masraflarını da en aza indirdiğini görebiliyorsunuz.” diyor.

320 kWp gücündeki güneş enerjisi sistemi üç hektarlık (30 bin metrekare) Kudadoo adasına, herhangi bir ek enerji kaynağına ihtiyaç duymadan elektrik sağlayabiliyor. Ayrıca sadece 5 yıl içinde, bu güneş enerjisi sisteminin maliyetinin kendini amorti edeceği de ifade ediliyor.

Adadaki tesisin ahşap yapısı ve her bir odası çevre dostu malzemeler kullanılarak inşa edildi. Kullanılan ahşap malzemeler, Kanada, Yeni Zelanda ve Endonezya’da sürdürülebilirlik sertifikası almış ormanlardan elde edilen keresteden üretildi. Adanın mimarisi ayrıca gün ışığı ve doğal hava akımı gibi pasif ev özelliklerinden de faydalanıyor. Özel üstü açık alanların yarısı her gün en az 5 saat gölgede kalacak şekilde tasarlandı.

Her türlü lüks düşünülmüş

Bir ya da iki yatak odalı yapılar kum lagününde bulunuyor ve müşterilere açık. Her bir özel villanın büyük boy yatağı olan açık yerleşim planı, geniş bir salonu, banyosu, el yapımı mobilyaları, Tazmanya Meşesinden zemini, eko-soğutma sistemi, geniş özel üstü açık alanı ve uçsuz bucaksız deniz manzarası bulunuyor. Villaların özel havuzu ve kişisel uşağı da var.

Tesiste ayrıca geniş bir yüzme havuzu, iskelesi, restoranı, barı ve şarap mahzeni bulunuyor. Müşteriler kendi villalarında özel akşam yemeği hizmeti alabiliyor ya da yerel lezzetler sunan restoranları ziyaret edebiliyor. Bu restoranlardan biri de 5.8 Denizaltı Restoranı. Ziyaretçiler dalış, yelkenli, balık tutma, günlük geziler ve sus sporları gibi etkinliklere katılabiliyor.

Tahmin edeceğiniz üzere Kudadoo’da konaklamak pek ucuz değil. İki kişilik bir tek yatak odalı villada bir gece geçirmenin bedeli 4 bin Dolar (21000 Lira). Bu fiyata vergiler ve ekstra ücretler dahil değil. Eğer bu parayı verebilecek durumda değilseniz en azından videosunu izleyip zenginlerin nasıl tatil yaptığını görebilirsiniz.

Kaynak: New Atlas

New York merkezli mimarlık stüdyosu Yuji Yamazaki Architecture (YYA) Maldivler'de Kudadoo adlı bir özel ada projesi hazırladı. Lhaviani mercan adasında açılan Kudadoo, sürdürülebilirliğe odaklı yapısıyla dikkat çekiyor. Lüks tatil merkezi, etkileyici güneş enerjili çatısıyla kolayca tespit edilebiliyor. Ada tesisini oluştururken YYA güneş panellerini adanın genel tasarımına entegre etmek ve böylece sürdürülebilir turizmde nelerin mümkün olduğunu göstermek istemiş.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği