Avrupa’nın ilk su altı restoranı Norveç’te açılacak

Mimarlık şirketi Snøhetta, Norveç'in güneyinde bir kısmı denizin içinde yer alan bir su altı restoranı açmayı planladıklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mimarlık şirketi Snøhetta, Norveç’in güneyinde bir kısmı denizin içinde yer alan bir su altı restoranı açmayı planladıklarını açıkladı. Şirket tarafından ‘Avrupa’nın ilk su altı restoranı’ olarak adlandırılan binanın bir kısmı sahil kenarında bir kısmı suyun altında olacak. Binanın temel işlevi 100 kadar kişiye hizmet veren bir restoran olmak fakat aynı zamanda deniz araştırmaları merkezi ve yapay midye resifi olarak da kullanılacak.

Müşteriler içeri girdiklerinde, devasa bir camın ardından deniz yaşamını gözlemleyebilecek. Snøhetta, “Batık bir periskoba benzeyen restoranın devasa camları, çeşitli hava koşullarında ve mevsimlerde değişen deniz yaşamına tanık olmanızı sağlayacak.” diyor. Bina, Norveç’in en güney ucunda Båly köyüne yakın bir yerde inşa edilecek. Bir metre kalınlığında betonla inşa edilecek duvarlar, denize dayanıklı hale gelmiş olacak. Binanın dış kısmındaki betonun yapısı, midyelerin yapışabilmesini sağlayacak özellikte olacak. Tasarım ekibi, “Zamanla, yumuşakçaların sayısı arttıkça binanın batık kısmı yapay bir midye resifi haline gelerek hem suyu temizleyecek hem de temizlenen suya daha fazla canlının gelmesini sağlayacak.” diyor.

Gerçekçi bir iç tasarım

Binanın içindeki deniz araştırmaları merkezi, balıkları ses sinyalleriyle eğitmenin mümkün olup olmadığının, balıkların farklı mevsimlerde farklı davranıp davranmadığının araştırılmasına imkan sağlayacak. Binanın girişi büyük bir çerçeve benzeri duvar olacak. Buradan restoran alanına geçilecek. Mimarlar, “Denizin dalgalı olduğu günlerde, restorana girerken yüzünüzde hafif bir su serpintisi hissedebilirsiniz.” diyor. Deniz tabanından ilham alan restoran alanı, koyu mavi ve yeşil tonlarında boyanacak. Ayrıca, deniz kabuklarını, kayaları ve kumları andırması için daha yumuşak renklerle boyanmış bir şampanya barı olacak. 11 metre genişliğindeki büyük panaromik pencere, binanın uçtaki duvarını tamamen kaplıyor. Snøhetta, bu zamana kadar birçok su altı binası inşa etti. Bunlardan en ünlüleri; Oslo Opera Binası, Norveç’in Lofoten takımadalarında bir otel ve yaz kampında kullanılan bir kayıkhane.

Kaynak: Dezeen

Mimarlık şirketi Snøhetta, Norveç'in güneyinde bir kısmı denizin içinde yer alan bir su altı restoranı açmayı planladıklarını açıkladı. Şirket tarafından 'Avrupa'nın ilk su altı restoranı' olarak adlandırılan binanın bir kısmı sahil kenarında bir kısmı suyun altında olacak. Binanın temel işlevi 100 kadar kişiye hizmet veren bir restoran olmak fakat aynı zamanda deniz araştırmaları merkezi ve yapay midye resifi olarak da kullanılacak. Bina, Norveç'in en güney ucunda Båly köyüne yakın bir yerde inşa edilecek. Bir metre kalınlığında betonla inşa edilecek duvarlar, denize dayanıklı hale gelmiş olacak. Binanın dış kısmındaki betonun yapısı, midyelerin yapışabilmesini sağlayacak özellikte olacak. 11 metre genişliğindeki büyük panaromik pencere, binanın uçtaki duvarını tamamen kaplıyor. Binanın içindeki deniz araştırmaları merkezi, balıkları ses sinyalleriyle eğitmenin mümkün olup olmadığının, balıkların farklı mevsimlerde farklı davranıp davranmadığının araştırılmasına imkan sağlayacak.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği