Norveç’in doğa temalı yeni banknotları dağıtıma çıktı

Norveçli tasarım atölyeleri Snøhetta ve Metric Design tarafından hazırlanan yeni ve modern banknotlar piyasaya sürüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2014’te Norveç merkez bankası Norges Bank, ülkenin disiplinler arası yaratıcı ekibi Snøhetta ve Oslo’da faaliyet gösteren Metric Design’dan yeni banknotları tasarlamasını istemişti. Bu banknotlar 30 Ekim’de Norveç’te piyasaya sürüldü. Artık Norveç vatandaşları ceplerinde bir sanat eseriyle gezebilecek.

50, 100, 200, 500 ve 1000 Kron’luk banknotlar, denizin Norveç’in ulusal kimliği ve zenginliğindeki önemini yansıtmayı amaçlıyor. Snøhetta, Norveç kıyılarında çekilen fotoğrafları pikselleştirip renk blokları haline dönüştürerek yeni banknotların desenini hazırladı.

Banknotun değerine göre değişen rüzgar hızı

Yıllar önce ölmüş bir ekonomistin portresi yerine, Snøhetta hem doğal çevreden hem de Beaufort rüzgar skalasına göre rüzgar hızından faydalandı. Pikselleştirilmiş desenler, bu ölçeğe göre düzenlendi. Snøhetta, “50 Kron’luk banknotta rüzgarın sakinliği yoğun küp desenlerle ve uzun, sakin dalgalarla resmedildi. Ölçeğin öbür ucunda, 1000 Kron’luk banknotta ise güçlü rüzgar, uzun piksellenmiş küpler ve kısa, keskin dalgalarla gösterildi.” diyor.

Norveç’te gerçekleşen tüm alışverişlerin yüzde 10’undan azı nakitle yapılıyor olsa da Snøhetta hala banknotların bir milletin sembolü olduğuna inanıyor.

Metric Design ve illüstratör Terje Tønnesen banknotların diğer yüzünü tasarladı. Daha geleneksel bir yöntem izleyen ekip, banknotların arka yüzünü Norveç’in klasik deniz taşıtlarıyla süsledi.

Kaynak: It’s Nice That

2014'te Norveç merkez bankası Norges Bank, ülkenin disiplinler arası yaratıcı ekibi Snøhetta ve Oslo'da faaliyet gösteren Metric Design'dan yeni banknotları tasarlamasını istemişti. Bu banknotlar 30 Ekim'de Norveç'te piyasaya sürüldü. Artık Norveç vatandaşları ceplerinde bir sanat eseriyle gezebilecek. 50, 100, 200, 500 ve 1000 Kron'luk banknotlar, denizin Norveç'in ulusal kimliği ve zenginliğindeki önemini yansıtmayı amaçlıyor. Snøhetta, Norveç kıyılarında çekilen fotoğrafları pikselleştirip renk blokları haline dönüştürerek yeni banknotların desenini hazırladı. Daha geleneksel bir yöntem izleyen Metric, banknotların arka yüzünü Norveç'in klasik deniz taşıtlarıyla süsledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği