Steve Jobs’ın 1973 yılındaki iş başvurusu

Steve Jobs'ın 1973 yılında doldurduğu bir iş başvurusu formunun, Mart ayında yapılacak bir açık artırmada yaklaşık 50 bin Dolar'a satılması planlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Atari’de işe başlamasından ve birkaç yıl sonra Steve Wozniak ile birlikte Apple’ı kurmasından kısa bir süre önce Steve Jobs günlerini Oregon’daki Reed Üniversitesi’nde geçiren biriydi. Maddi durumu el vermediği için okulu bırakmak zorunda kalan Jobs, dans ve Shakespeare gibi teknik olmayan derslere devam ediyordu.

Steve Jobs 1973 yılında, Apple’ı kurmadan sadece üç yıl önce basit bir iş başvurusu formu doldurdu. Başvurunun tam olarak ne için yapıldığı bilinmiyor ancak kampüs içinde birtakım pozisyonlar için kullanılan bir forma benziyor. Steve Jobs’ın el yazısıyla doldurduğu ve yakın zamanda açık artırmaya çıkarılacak form, Boston merkezli RR Auctions adlı müzayede evi tarafından çevrimiçi ortamda paylaşıldı.

Başvuru formunda Apple’ı çağrıştıracak detaylar göremiyoruz ancak Jobs’ın kullandığı basit ve kısa yanıtlar Apple’ın sadelik eğilimini açıklar nitelikte. Jobs adres bilgisine kısaca “Reed Üniversitesi”, telefon bilgisine “Yok” “Ulaşıma erişimi var mı?” sorusuna ise “Mümkün, ama muhtemel değil.” yanıtlarını vermiş.

Başvuru formu 50 bin Dolar’a satılacak

‘Özet yetenekler’ kısmını ise şu şekilde doldurmuş; “Elektronik teknisyeni ya da tasarım mühendisi. dijital- Hewitt-Packard.” Jobs burada kendisini ileride efsanevi bir isim haline getirecek özelliklerinden bahsetmiş ama dönemin en önemli teknoloji şirketlerinden birinin adını da (Hewlett-Packard olmalıydı) yanlış yazmış. Jobs’ın el yazısıyla doldurduğu formun Mart ayında yapılacak popüler kültür müzayedesinin bir parçası olarak 50 bin Dolar civarında satılacağı tahmin ediliyor.

Steve Jobs’ın hiçbir çaba ya da düşünceyle üretmediği bu başvuru formunu bu kadar değerli kılan nedir? Evet bir efsanenin doğuşuna tanıklık etmemizi sağlayan bir belge bu ama bundan ötesi değil. RR Auctions Başkan Yardımcısı Bobby Livingston “Steve Jobs yazı yazmayı pek sevmeyen biriydi. Dönemdaşlarıyla karşılaştırıldığında kendi el yazısıyla yazdığı belgeler son derece az.” diyor.

Aynı açık artırmada satılacak diğer bir parça ise Jobs tarafından imzalanan bir Mac OS X teknik el kitabı. El kitabının orijinal sahibi Frans Susilo, Jobs’ın başlangıçta imza vermeyi reddettiğini, bir iki güzel söz söyleyip onu ikna ettiğini söylüyor. Eskimiş olsa bile imzalı teknik el kitabının 25 bin Dolar’dan fazlaya satılması bekleniyor.

Kaynak: Inc.

Steve Jobs Apple'ı kurmadan üç yıl önce 1973 yılında şu anda ne için olduğu bilinmeyen bir pozisyon için iş başvurusunda bulunmuştu. Dönemdaşlarıyla kıyaslandığında ardında çok az sayıda el yazısıyla yazılmış belge bırakan Jobs'ın doldurduğu, kısa cevaplar vermeyi tercih ettiği bu başvuru formu Mart ayında yapılacak bir açık artırmayla yaklaşık 50 bin Dolar civarında satılacak. Açık artırmada bir de Jobs tarafından imzalanan bir Mac OS X teknik el kitabı yer alacak. Onun ise 25 bin Dolar civarında satılacağı düşünülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği