Starbucks yapay zekalı barista geliştiriyor

Starbucks, müşterilerin sesli komutla sipariş vermesini sağlayan, yapay zekalı sanal asistanın beta versiyonunu kullanıma sokacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Chat botu istilası Starbucks’a da ulaştı. Kahve zinciri, müşterilerin sesli komutla ya da mesajlaşma arayüzüyle sipariş vermesini sağlayan, My Starbucks barista adlı yapay zeka tabanlı sanal asistanın beta versiyonunu kullanıma sokacağını açıkladı. Starbucks ayrıca Amazon’un Alexa platformu için, müşterilerin sesli komutla sipariş verebileceği bir sistemi de geliştiriyor.

My Starbucks barista ilk olarak Aralık ayındaki Starbucks yatırımcı gününde açıklanmıştı. Bu özellik, teknik olarak Starbucks’ın mobil uygulaması içindeki ‘Mobil Sipariş ve Ödeme’ seçeneğinin bir uzantısı.

Dijital etkileşim planları

Starbucks her zaman diğer perakende satış ve içecek markalarına göre dijital inovasyon konusunda bir öncü olmuştu ancak şirketin teknoloji çalışmaları, Gerri Martin-Flickinger’ın şirketin teknoloji departmanının başına geçmesiyle birlikte yapay zeka gibi konulara yoğunlaşmaya başladı. Martin-Flickinger, yeni teknolojilerin kişisel etkileşimleri dijital olarak artırması ve müşterilerin davranışlarının tahmin edilmesi yönünde gelişme sağlamayı planladıklarını belirtiyor.

Bu düşünceler şimdiden harekete geçirilmiş durumda ve Starbucks’ın içinde bu değişimden ‘dijital çark’ olarak bahsediliyor. Bu kavram şirketin dijital teklif ekosisteminin müşteriye sunulmasını temsil ediyor. Starbucks ‘dijital çark’ girişimlerinin şu anda şirketin Kuzey Amerika gelirlerinin yüzde 38’ini oluşturduğunu belirtiyor.

12 milyon üye

Ayrıca Starbucks ödüllendirme sistemi üyelikleri de 2016’da 12 milyona ulaştı. Mobil ödeme yapan her üç müşteriden birisinin Mobil Sipariş ve Ödeme özelliğini kullandığı belirtiliyor. Bu rakamlar yeni sanal barista özelliği için de önayak oldu.

Starbucks, My Starbucks barista özelliğinin öncelikle bin müşteri için kullanıma sunulacağını, önümüzdeki yazdan itibaren de herkes tarafından kullanıma açılacağını belirtti. Beta sürümü sadece iOS cihazlarda bulunacak. Android versiyonunun da bu yıl içinde gelmesi bekleniyor.

Kaynak: ZDNet

Chat botu istilası Starbucks'a da ulaştı. Kahve zinciri, müşterilerin sesli komutla ya da mesajlaşma arayüzüyle sipariş vermesini sağlayan, My Starbucks barista adlı yapay zeka tabanlı sanal asistanın beta versiyonunu kullanıma sokacağını açıkladı. Starbucks ayrıca Amazon'un Alexa platformu için, müşterilerin sesli komutla sipariş verebileceği bir sistemi de geliştiriyor. My Starbucks barista ilk olarak Aralık ayındaki Starbucks yatırımcı gününde açıklanmıştı. Bu özellik, teknik olarak Starbucks'ın mobil uygulaması içindeki 'Mobil Sipariş ve Ödeme' seçeneğinin bir uzantısı. Starbucks'ın ödül sistemine kayıtlı olan 12 milyon müşterinin bu hizmetin geliştirmesine önayak olduğu belirtiliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği