Spotify ‘reklamı atla’ özelliğini test ediyor

Spotify Avustralya'da, dinleyicilerin sesli ve videolu reklamları istedikleri zaman atlamasına izin veren yeni bir yöntem deniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Advertising Age’in haberine göre Spotify Avustralya’da, dinleyicilerin sesli ve videolu reklamları istedikleri zaman atlamasına izin veren yeni bir yöntem deniyor. Normalde, önceden belirlenen bir süre boyunca oynayan reklamlar yerine kullanıcılar bu reklamları diledikleri zaman ve diledikleri sıklıkta geçebilecek. Yeni özellik sayesinde anında müzik dinlemeye dönmek mümkün olacak.

Daha etkili reklam yapma fırsatı

Active Media olarak adlandırılan özellikte reklamcılar atlanan reklamlar için ödeme yapmayacak. Spotify için bu durum riskli çünkü kısa dönemde reklam gelirleri azalabilir. Ancak burada amaç algoritmayı eğiterek hangi kullanıcının hangi reklamları dinlediğini hangilerini hızlıca geçtiğini öğrenmek. Böylece kullanıcılara sevdiği tarzda reklamlar dinletilerek daha etkili bir şekilde reklam yapılabilir. Yani reklamların niceliğinden çok niteliğine önem verilecek. Ayrıca denemenin yapıldığı Avustralya pazarı Spotify’ın geneline oranla küçük olduğu için buradaki reklam gelirleri kaybı çok büyük sorun yaratmayacaktır.

Spotify bu özelliğin ‘Haftalık Keşif’ gibi çalışacağını söylüyor. Haftalık Keşif özelliği de benzer bir algoritmayı kullanıcının dinlediği müzikler için kullanıyor. Bu hamle, kullanıcıların hoşlandıkları reklamlarda daha fazla vakit geçirmesini sağlamak için akıllıca bir uygulama. Spotify hangi reklamların hangi kullanıcı için daha uygun olduğunu bu şekilde belirleyebilecek. Reklamcılar da bu sayede kullanıcılara özel reklam hazırlayıp kendi hedef kitlelerine daha kolay ve etkili şekilde ulaşabilecek.

Reklam gelirleri artmaya devam ediyor

Spotify Temmuz ayında yaptığı açıklamada ikinci çeyrekte 180 milyon aktif kullanıcısı olduğunu açıklamıştı. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 30 daha fazla. Küresel olarak 65 pazarda toplam 101 milyon kullanıcı Spotify’ı reklam destekli olarak (ücretsiz) kullanıyor. Toplam reklam gelirleri yüzde 20 artışla 158 milyon Dolar’a çıktı. Şirketin açıklamalarına göre otomatik reklam satışları artık hızla büyüyor ve toplam reklam gelirinin yüzde 20’sine tekabül ediyor.

Kaynak: TechCrunch

Spotify Avustralya'da, dinleyicilerin sesli ve videolu reklamları istedikleri zaman atlamasına izin veren yeni bir yöntem deniyor. Normalde, önceden belirlenen bir süre boyunca oynayan reklamlar yerine kullanıcılar bu reklamları diledikleri zaman ve diledikleri sıklıkta geçebilecek. Yeni özellik sayesinde anında müzik dinlemeye dönmek mümkün olacak. Bu yöntemde atlanan reklamlar için reklam verenlerden ücret alınmayacak. Amaç hangi kullanıcının ne tarz reklamlardan hoşlandığını belirlemek ve reklamları, gerçekten dinleyecek olan kullanıcılara sunmak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği