Spotify artık Apple Watch’ta da kullanılabilecek

Spotify, Apple Watch için geliştirdiği watchOS uygulamasının ilk versiyonunu tanıttı. Uygulama önümüzdeki hafta kullanıma sunulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Spotify diğer platformlarda giyilebilir cihazlara uygulamalar hazırladıktan sonra Apple Watch uygulamasını da tanıttı. watchOS uygulaması önümüzdeki haftadan itibaren kullanıma sunulacak. Bu uygulamayı yüklemek için iPhone’unuzda Spotify uygulamasının en son versiyonunun yüklü olması gerekiyor.

Spotify’ın diğer giyilebilir cihaz uygulamaları gibi Apple Watch uygulaması da iPhone’da dinlediğiniz müziği Apple Watch üzerinden kontrol etmeye odaklı. Uygulama üzerinden şarkı ve podcastleri oynatma, durdurma, atlama ve geri alma gibi işlemler yapılabilecek. Ayrıca kullanıcı, karşılaştığı bir şarkıyı kütüphanesine eklemek için kalp butonuna basabilecek. Bu özelliklerin çoğu (kütüphaneye müzik eklemek dışında) Apple’ın mevcut ‘Now Playing’ uygulamasında da bulunuyor. Kullanıcılar Apple Watch üzerinden, iPhone’daki tüm ses kaynaklarını bu uygulamayı kullanarak kontrol edebiliyor.

Apple Watch uygulaması aynı zamanda Spotify Connect desteği de sunacak. Böylece kullanıcılar Bluetooth cihazlar üzerinden bağlantıları yönetebilecek ve oynatmayı kontrol edebilecek. Watch üzerinden dizüstü bilgisayar, hoparlör, kulaklık ve diğer müzik çalmasını istedikleri cihazları kontrol edebilecek.

Yeni versiyonda yeni özellikler gelebilir

Spotify bunun Apple Watch uygulamasının ilk versiyonu olduğunun altını çiziyor. Gelecekte yeni versiyonların yeni özelliklerle geleceği tahmin ediliyor. Bu özelliklerden biri de internet bağlantısına ihtiyaç duymadan müzik ve podcast dinleme özelliği olabilir.

Overcast ve Audible gibi uygulamalar kullanıcıların podcast bölümlerini ya da sesli kitapları Apple Watch’a yükleyip telefon olmadan da bunları dinleyebilmesini sağlıyor. Şimdiye dek sadece Spotify Premium kullanıcıları Garmin Fenix 5 Plus ve Samsung Gear gibi cihazlardan çevrimdışı dinleme özelliğini kullanabiliyordu.

Genel olarak Spotify’ın ilk Apple Watch uygulaması, yakın zamanda yayımlanan Wear OS uygulamasına oldukça benziyor. Bu iyi bir başlangıç olsa da akıllı saatlerine müzik kaydedebilmeyi isteyen ya da LTE üzerinden müzik dinlemek isteyen Spotify Premium kullanıcıları tatmin olmayacaktır. Şu anda bu özellikler Apple Watch’ta sadece Apple Music uygulaması üzerinden sunuluyor.

Kaynak: Ars Technica

Spotify, Apple Watch için geliştirdiği watchOS uygulamasının ilk versiyonunu tanıttı. Uygulama önümüzdeki hafta kullanıma sunulacak. Apple Watch uygulaması iPhone'da dinlediğiniz müziği Apple Watch üzerinden kontrol etmeye odaklı. Uygulama üzerinden şarkı ve podcastleri oynatma, durdurma, atlama ve geri alma gibi işlemler yapılabilecek. Ayrıca kullanıcı, karşılaştığı bir şarkıyı kütüphanesine eklemek için kalp butonuna basabilecek.

1 Yorum

  • Gayet güzel olmuş spor yaparken artık telefonu yanına almak gerekmeyecek. Keşke ucuz olsa herkes alabilse…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği