Sony’nin yeni hamlesi: Future Lab

Sony, son yıllarda pek katkıda bulunamadığı inovasyon yarışına Future Lab projesiyle dahil olmak istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son 20 yıla, taşınabilir tüm kasetçalarlara adını veren Walkman ve ev eğlence sistemleri meşalesini Atari‘den devralan PlayStation gibi bir çok efsanevi ürünü ile damga vuran Sony, mobil devrimle birlikte bir süredir durgundu. Özellikle akıllı telefon pazarında istediğini bulamayan firma, yenilikçi yüzünü ve sevilen tasarımlarını tekrar ön plana çıkarmanın yollarını arıyor. Bu amaçla Future Lab (Gelecek Laboratuvarı) programını geliştiren Japon teknoloji devi, daha önce hiç bir teknoloji firmasının yapmadığını yapıp henüz geliştirme aşamasındaki ürünlerini kullanıcılarla paylaşacak.

Geleceği ilk sen dene” sloganıyla kurulan Future Lab ile teknolojiyi yakından takip etmek isteyenler Sony’nin çalışmalarını, henüz piyasaya çıkmadan takip edip geliştirme aşamasında Sony’ye fikir verebilecek.

Sony geçen sene Japonya’da Future Lab’e benzer bir proje başlatmıştı. First Flight (İlk Uçuş) adı verilen proje aslında Sony’nin kendi Kickstarter sitesi gibi çalışıyordu. Kullanıcıların beğenisine sunulan projeler daha üretilmeden satın alınabiliyordu. Eğer ürün yeterli satışa ulaşırsa üretimine başlanıyordu. Future Lab bu projenin yerini mi alacak yoksa ayrı bir program mı olacak bunu henüz bilmiyoruz.

İlk ürün boyuna takılan kulaklık

Future Lab’in ilk ürünlerinden birisi ‘N’ kod adı verilen kablosuz kulaklık. Adının kulaklık olduğuna bakmayın, ‘N’ aslında kulaklara değil boyuna takılıyor. Tam olarak nasıl çalıştığı 12 Mart’ta SXSW teknoloji fuarında açıklanacak olan cihazın ses titreşimlerini boyun üzerinden iç kulağa ilettiği düşünülüyor. Benzer bir teknoloji Audiobone adlı kulaklık üreticisi tarafından da kullanılıyor. Sony geçtiğimiz günlerde, kulaklığı çok da tanıtmayan bir tanıtım videosu yayınladı.

Japon teknoloji firması Sony, geliştirme aşamasındaki ürünlerini Future Lab projesi ile kullanıcıların beğenisine sunacak. Geliştirme aşamasına kullanıcıları da dahil etmek isteyen Sony, ilk ürünlerini SXSW teknoloji fuarında açıklayacak. Sony, First Flight adında benzer bir projeyi geçen sene Japonya'da hayata geçirmişti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği